Doğanşehir Tütün Yasağına Karşı yürüdü...( Gazlı Müdahale Var.)

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde tütün emekçileri, tütünü yasaklayan yasa tasarısına yürüyüşle tepki gösterdi. Doğanşehir ve çevre köylerinden Doğanşehir ilçe merkezine toplanan yüzlerce yurttaş ellerinde tütün ile Doğanşehir Belediye Başkanlığı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Doğanşehir ilçesinde tütün emekçileri, tütünü yasaklayan yasa tasarısına yürüyüşle tepki gösterdi. Doğanşehir ve çevre köylerinden Doğanşehir ilçe merkezine toplanan yüzlerce yurttaş ellerinde tütün ile Doğanşehir Belediye Başkanlığı’na yürüyüş gerçekleştirdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) görüşülecek olan makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören Doğanşehirli tütün üreticileri yürüyüşle tepki gösterdi. İlk önce Doğanşehir Belediye başkanlığına yürüyen yurttaşlar belediye başkanından açıklamasını istedi. Belediye başkanının cama çıkarak tütün üreticilerine seslenmeye çalışmasına tepki gösteren yurttaşlar “ Biz balkon konuşması istemiyoruz. Aşağı inip bize bir açıklama yapın” diyerek tepki gösterdi. AKP Doğanşehir ilçe başkanı’na da tepki gösteren üretici köylüler ‘AKP Doğanşehir ilçe başkanı kapı gezerek gerçekleştirmek istediğimiz mitingi engellemeye çalıştı. Yapmak istediğimiz mitingin iptal edildiğini duyurdular’ dediler.Belediye Başkanı  Halk ile yüz yüze gelmedi pencereden   bir konuşma yaptı.Halktan tepki görünce pencereyi kapatıp  içeri girdi. Chp Malatya İl Başkanı Enver Kiraz da Belediye önünde bir basın açıklması yaptı..

Eylemde konuşan Kiraz, “ Sizler biz tütünümüze sahip çıkacağız dediniz, bizde size desteğe geldik. Her zaman tütün için yanınızdayız. Çünkü şunu biliyoruz ki tütün Doğanşehir’de, Sürgü’nün, Erkenek’in, Kurucuova’nın, Fındık’ın, Polat’ın tüm Doğanşehir’in ekmeği. Dolayısıyla elma geçen yıl gördük bu yılda göreceğiz maalesef ayaklar altında. Burada pancar yasaklandı şimdi tütün yasağıyla bütün Doğanşehirlileri aç bırakmak istiyorlar. Sefalete mahkum etmek istiyorlar. Çiftçinin hem Adıyaman'daki kardeşlerimizin hem Doğanşehir’deki dostlarımızın verdiği mücadeleyle bunun geri çekilmesi noktasında da önemli adımlar atılıyor. Bir an önce sağlıklı bir açıklama yapılmasını ve tütünün aynı şekilde üretimine devam etmesini ve daha da üretimin normal hale döndürülmesini, şuan da üretimde çok yasal kurallar dahilinde yapılmıyor.” İfadelerini kullandı.

ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI EDİYORLAR

CHP İl Başkanı Enver Kiraz “Üretimin mutlaka yasal kurallara bağlanarak, çiftçinin rahat bir nefes alacağı, çocuklarına, evine götürdüğü ekmeğini kesilmemesi noktasında önemli adımlara ihtiyaç var. Tütün yasaklandığında bu insanlar aç kalacak sefalete mahkum olacaklar. Yabancının burada sattığı sigara serbest, yasal. Ülkenin bu topraklarda yaşayan insanların kendi ektiği tütün yasaklanmak isteniyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Şimdi bir madde getiriyorlar, ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar. Ama biz razı olmayacağız. Yabancının sigarası serbestse buradaki çiftçinin üreticinin tütünü de serbest olacak.Bu ülkenin ürettiği bu çiftçinin ürettiği hiçbir ürün yasaklanamaz. Yasal statüsü olan hiçbir şey yasaklanamaz.” Dedi.
 

ALINTERİNİZE, EKMEĞİNİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

“Tütün üretiminin yasaklanmaması noktasında üretiminin yasal hale getirilmesi hakkında düzenlemeler yapılması gerekiyor. Birkaç tane uluslararası firmanın dayatmasıyla yapılıyor. Bu dayatmaya bizlerde asla izin vermeyeceğiz.” diyen Kiraz; “ Alın terimize, ekmeğimize sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ayrıca bir durum daha oluştu, 2 gün önce soğuk vurmasıyla bir don olayı gerçekleşti. Tütünde ciddi bir don olayı var. Dondan dolayı yanan tütünlerde bir işe yaramıyor, biliyoruz. Çiftçinin üretmiş olduğu birçok üründe maalesef elinden kayıp gitti. Geçmiş olsun diyoruz ama sadece geçmiş olsun yetmez. Bu tütün eğer resmi olarak üretilebilseydi TARSİM’de sigortalatacaktınız, çeşitli yöntemler bulunacaktı. Ama öyle bir yöntemde yok. Dolayısıyla tütün üretiminin yasal hale getirilmesi gerekiyor ki çiftçi dondan etkilenmesin, bu tür sıkıntılar yasamasın ve ürettiği tütünüyle geçimini sağlayabilsin ve geleceğini kurabilsin. Bütün çiftçilere de buradan kendi ekmeklerine ve geleceklerine sahip çıktıkları için teşekkür ediyoruz.” Dedi.


Sonrasında Kendilerine belediye başkanından bir yanıt alamayan üretici köylüler, yürüyüşlerine devam ederek Malatya- Doğanşehir yolunu trafiğe kapatıp tepkilerini dile getirmek istedi.Yol boyunca emniyet güçleri ile bir çok kez karşı karşıya geldi üreticiler .Doğanşehir Devlet Hastanesinin orada Polis barikatını tarlalara girerek açtılar. Adana –Malatya Karayolunu yaklaşık 25 dk trafiğe kapatıldı.Üreticiler traktörleri ile bu eyleme katıldılar.  Polis  gazlı müdahalesi ve yapılan görüşlere sonucu  eylem  Doğanşehir belediye önünde devam edildi. Polis birkaç gözaltı yaptı.Sonra yapılan görüşmelere sonuç tekrar bırakıldılar.
 

TÜTÜN ÜRETİCİSİ DİNDAR; “ÇOCUKLARIMIZ KARTON KEMİRECEK”

Tütün üreticisi Mehmet Efe Dindar ise “150 bin kişinin geçim kaynağı olan, hayat damarımız olan tütünü bir gece ansızın torba yasasıyla elimizden alınıp başkalarına verilmesine karşı çıkıyoruz. Biz haklı olarak çocuklarımızın kaderi, geçim kaynağımız, yaşamımız tütün. Elma zaten 10 kuruş, başka yapacağımız hiçbir şey yok. Belki bazıları bizim için taşkınlık yapıyorlar diyorlardır vallahi billahi istem dışı ne yaptığımızı bilmiyoruz ki. Ruh halimiz iyi değil. Çocuklarımız karton kemirecek Tütünü de alın biz ne yapacağız. Bizi suça teşvik edeceksiniz. Biz rahmani yaşamak istiyoruz bizi niye zorluyorsunuz? Biz güzel insanlarız, ekmeğimiz de insanlarız, ekmeğimize müdahale ediyorsunuz” dedi.

Eylemde Atılan Sloganlar 

Başkan buraya

Tütünüme Dokunma

Millet burada Esnaf nerede..

Millet Burada Devlet Nerede..


Rüzgar terse esemesinden dolayı Görevli polis ve jandarmada atılan gazdan etkilendi...
Çok sayıda vatandaş   atılan gazdan  dolayı kusma ve göz yanması  yaşadı.

ADIYAMAN’LI TÜTÜN ÜRETİCİLERLERDEN MALATYALI’ ÜRETİCİYE DESTEK
Adıyaman’lı tütün üreticilerinin Doğanşehir’e doğru araç konvoyu ile destek vermeye geldikleri edinilen bilgiler içinde yer alıyor.Videoları Youtube Kanalımızda İzleyebilirisniz..

Dogansehir Net Youtube KanalıHaber & Foto  & Video:
Eren Aslan
 

 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 12:43

Eren Aslan

YORUM EKLE
YORUMLAR
osman genc
osman genc - 7 yıl Önce

Götleri sikisinca halki sokaklara davet ederler halk soķaklara iner halkin bir derdi olsa sokaga inince biri camdan bakar biri kapi kapi dolasip gelmeyin der polise emreder biber gazi sikinder.nasil olsa 15 temuz gecti.2019.yakin .sandikla geldiyseeniz oylede gidersiniz

SIRADAKİ HABER