Cemal Gurselde Dün Gece Alevi Vatandaşları Evleri İsaretlendi.

Malatya’da Alevi vatandaşların oturduğu, 13 evin kapısı işaretlendi. Alevi vatandaşlar tedirginlik yaşarken, emniyet kuvvetleri işaretler için inceleme başlattı.

Cemal Gurselde Dün Gece  Alevi Vatandaşları Evleri İsaretlendi.

Malatya’da Alevi vatandaşların oturduğu, 13 evin kapısı işaretlendi. Alevi vatandaşlar tedirginlik yaşarken, emniyet kuvvetleri işaretler için inceleme başlattı.
Yeşilyurt ilçesi Cemal Gürsel mahallesi Gökalp sokak ve Mercan sokak içerisinde bulunan toplamda 13 ev kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından işaretlendi. Gece geç saatlerde işaretlendiği anlaşılan kapılar için polis ekipleri inceleme başlatırken, kapıları işaretlenen vatandaşlar tedirginlik yaşıyor. Vatandaşlar, yetkililerden kimin veya kimlerin yaptığını tespit etmesini istedi.
Yaşanan olayı öğrenen, Malatya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya şubesi ve Akçadağ Ören şubesi başkanları olay yerinde incelemelerde bulundu. PSAKD Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal, işaretleme olayının kimler tarafından yapıldığının tespit edilmesini isterken olayın peşini bırakmayacağını dile getirerek şu ifadelere yer verdi; “Dün gece, Cemal Gürsel Mahallesinde, Alevi vatandaşlarımızın oturduğu toplamda 13 eve işaretlenmiştir. Alevi olan bu vatandaşların, bundan sonraki süreçte ne tür katliamlara maruz kalacağı, ne tür şiddete maruz kalacaklarını şimdiden bizler kestirebiliyoruz. inançları, felsefeleri, yaşama biçimleri sürekli bir kalıba oturtulan, biz Aleviler, başkalarının inançlarına uymak zorunda değiliz. biz kendin kültürümüzü, kendi inancımızı yaşayacağız bu topraklarda bizler savaşı değil, barışı inşa etmeye çalışacağız, ancak üzerimize gelen bu tepkilere de kayıtsız kalmayacağız. Sabah, polislerin incelemelerde bulundukları sırada, vatandaşların haberi olmadan, polisin burada olması da manidardır. Biz diyoruz ki, Devlet yetkilileri derhal bu sorunun, bu problemin, bu işaretlerin arkasında kimlerin olduğunu derhal açığa çıkartması gerekiyor. Aksi takdirde, güvenlik yetkilileri zan altında kalacaktır ve bizde onlardan bileceğiz. Bu süreci biz, PSAKD örgütlülüğü olarak, genel merkez düzeyinde ve Malatya düzeyinde takipçisi olacağız, kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağız.”
   


Haber : Mehmet Yalman
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER