Malatya da 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yaşanan katliamda hayatlarını kaybedenler için anma etkinliği düzenlendi.

Malatya da 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yaşanan katliamda hayatlarını kaybedenler için anma etkinliği düzenlendi.


Düzenlenen etkinliğe, EĞİTİMSEN, TMMOB, BTS, HDP, EMEP, ÖDP, ÖSP, İHD, PSAKD Malatya şubesi, PSAKD Ören Şubesi başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Ankara’da ki katliamda yaşamlarını yitirenlerin aileleri ve vatandaşlar katıldı.
Yeşilyurt ilçesi Özalper mahallesinde bulunan Sakarya ilkokulu önünde toplanan gurup, kortej oluşturarak, yaklaşık 250 metre ilerde bulunan ve katliamda yaşamlarını yitirenler anısına yapılan parka kadar yürüdü. Parkın önüne geldi.  Burada bir açıklama gerçekleştiren Malatya Eğitim Sen şube başkanı Tarık Kaya, acımız, öfkemiz halen tap taze diyerek şu ifadelere yer verdi; “10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın ikinci yıldönümü öncesinde Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nin çağrıcısı emek-meslek örgütleri ve  olarak buradayız. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.
Bundan tam iki yıl önce, barış ve demokrasiden yana emek ve meslek örgütleri olarak ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Sıhhiye Meydanı’nda buluşma çağrısı yapmıştık. Mitinge katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişi Ankara Garı önünde yürüyüşe hazırlanırken, birbiri ardına patlayan iki ayrı canlı bombanın hedefi oldular.
Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 102 arkadaşımız patlamalarda hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız ise çeşitli biçimlerde yaralandı. Yaralılar arasında çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettiriyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor. Bilinmesini isteriz ki, acımız ve hasretimiz kadar öfkemiz de taze ve diri duruyor.
Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutumdur.
Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD militanlarının Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor.
     
Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkililerin öfkemiz devam ediyor.
Katliamı gerçekleştirenler gün gibi ortadayken, olayın sorumlularını ilan edip süreci hızlandırmak yerine “kokteyl örgüt” açıklamalarıyla ortamı bulandıran Cumhurbaşkanına, “saldırı sonrası oylarımız yükseliyor” diyerek siyasal çıkar peşinde koşan dönemin Başbakanına öfkemiz devam ediyor.
Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin lehimizdeki kararına rağmen, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması talebimizi görmezden gelen mahkeme heyetine öfkemiz devam ediyor
Yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anmamıza, katliamı kınamamıza her defasında engel olmaya çalışan, her Ekim ayı başında “gösteri yasağı” ilan eden Ankara Valiliği’ne öfkemiz devam ediyor.
Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” ifadelerini kullandı. 
TMMOB Malatya Temsilcisi Erdal Yavaş ise;  “10 Ekim,2 yıl önce biz de oradaydık. Patlamanın olduğu yer ile aramızda 50 metre vardı. Patlama olduğunda herkeste  telaşla koşmaya başladı. Beş dakika önce biz oradan geçtik. O patlamada Biz de ölebilirdik. Ben burada kaybeden Barış şehitlerimizi saygıyla anıyorum.  Belki Bizler de bu fotoğrafta yeriniz alabilirlik. Ama bugün buradayız, onların anılarını Yaşatmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı. 
HDP Malatya il örgütü Eş genel Başkanı Aydın Üstün ise,; “10 Ekim, Ankara’da yapılan saldırı, barışa, eşitliğe, kardeşliğe, demokrasiye yapılan suikasttır. Bu Türkiye’de ne ilkti, ne son oldu, Suruç’da, Diyarbakır’da, Ankara’da ve daha birçok yerde, bu suikastlar yapıldı. amaç demokrasi, eşitlik ve barış yürüyüşünün önünü kesmekti. Bu mücadelemiz sürdü, sürüyor ve sürecek” şeklinde konuştu
Kaynak:
Haber Foto:Mehmet Yalman
Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 17:19

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER