Veli AĞBABA Tütün Yasağına Karşı Doğanşehir de Basın açıklaması Yaptı (Özel haber –Videolu)

Chp Malatya Millet vekili Veli AĞBABA ,İl başkan Enver KİRAZ ,İlçe Başkanı Kenan ERDEM,Eski Belediye Başkanları ,Cengiz ÖZDEMİR  ve İbrahim KARAMAN ‘la Birlikte Tütün üretime getirilmek istenen yasak karşı Doğanşehir merkezde basın açıklaması Yaptı.Açıklamadan  sonra Harapşehir , Mızgı ,Fındık ,Çavuşlu ve Polat mahallerinde   incelemelerde bulundu.


Chp Malatya Millet vekili Veli AĞBABA ,İl başkan Enver KİRAZ ,İlçe Başkanı Kenan ERDEM,Eski Belediye Başkanları ,Cengiz ÖZDEMİR  ve İbrahim KARAMAN ‘la Birlikte Tütün üretimine getirilmek istenen yasağa karşı Doğanşehir merkezde basın açıklaması Yaptı.Açıklamadan  sonra Harapşehir , Mızgı ,Fındık ,Çavuşlu ve Polat mahallerinde   incelemelerde bulundu.
Açıklamasında AĞBABA ; Sayın Çiftçiler İktidar partisi seçilirken sizlere Doğanşehir ve Adıyaman Halkına tütünün serbest olacağını söyledi.Daha üretecek Daha rahat satacaksınız dediler..Şimdi Bu Yasayı   plan bütçe komisyonunda bizler sertçe  tepkilerimizden sonra bakan  bazı düzenlemeler yapacağını söyledi.Doğanşehir ve bu bölge tütün  ekerler tütünden zenginleşmiyor.Sadece geçimlerini sağlıyorlar..Kimse Mercedes e binmiyor.Kim Yerde 500 metre karelik ,kimi yerde 500 kg ,1 ton  bunla geçimlerini sağlıyorlar.Kaçak tütün denilince akla başka şeyler geliyor.Ama olay sadece geçim derdi..Tütün Evimizin ekmek parası çocuğumuzun kalemi defteri bundan bir zenginlik elde etmiyoruz.sadece seçim derdi.Yasa yapılacak  düzenlemenin sadece üst sınırı 6 yıldan beş yıla inecek.Tütünü yasaklamak bu insanların yaşamaması dermektir.Tütünde  8 yasındaki çocuktan  80 yaşındaki insana kadar herkes çalışıyor.İş Olanağı Yaratıyor.Kimse devlette yük olmuyor.Kendi  geçimini sağlıyor.Gerek Adıyaman da gerekse dün sizlerin  yaptığı eylem  Ankarada meclisten duyuldu.Siz emeğinizi kimseye vermezseniz hakkınızı isterseniz kimse hakkınızı alamaz.
Bu Yasayı millet vekilleri değil ,bürokratlar değil yabancı sermaye  şirketleri hazırlıyor.Bu büyük Sigara üreticilerinin yasası dır .Türkiye’nin bundan bir çıkarı yok .Burdan Büyük  tütün sigara üreticileri kazanacak.Paralar onların cebine girecek. Türkiye bu  hatayı afyonu  Seker pancarını , tekel  sigara fabrikalarını  kapatarak yaptı.doğanşehirde Elma Para Etmiyor üstüne birde tütün yasaklanıp üreticiyi bitirmeye çalışıyorlar bu durum  kabul edilemez .Bizler bu yasaya karşı  çıkacağız.Tütüne gelen yasak  bu  insanlara ihanettir.Vatandaşları  sorunları  dinleyen AĞBABA  heyetlerle   birlikte Harapşehir mahallesine geçti.Burada Coşkulu bir karşılama yaşandı.

Haber Videoları Youtube Kanalımızdan İzliyebilirsiniz.
 
  

Harapşehir Mahallesinde  halk Akp parti ilçe başkanın  gelip eylem katılmayın  yasa geri çekilmiştir dediğini ve muhtarlar halkın eylem katılmaması gerektiğini konusunda baskın  yapıldığını dile getirildi.Gözleri görmeyen bir köylü vatandaş ile sohbeti sıcak ve içtendi..AĞBABA  Biz halkın yanındayız.Her zamanda yanında olacağız.Bu Yasanın Geçmemesi için her şeyi yapacağız.Sonrasında Mızgı   mahallesine geçildi.


Mızgı mahallesinde tütün işçileir ve üreticileri ile bir yada gelindi.Yaşı 80 teyzenin   sözleri gerçekten  durumu izahat ediyordu.
Teyze diyor ki  “İki öksüzüm var maaş yok bir şey   kurban ha  elim ayağım türeyerek tütün  ekiyorum  devriliyorum hatları içine ayakta duramıyorum  yıkılıyorum.”AĞBABA elini öperek Teyze inşalah  yasaklanmayacak  bunun için uğraşacağız dedi
Safiye ÜRKMEZ  : Vallahi 10 dönüm ektik oda elimizde gidiyor.Bu Sene sansımıza oda elimizde giriyor..Yasaka oalcak.İşçi Parası veriyoruz .Satılmazsa ne y ekeceğiz.Her şeyi ekiyoruz buğdayımız var yığılı para etmiyor.Elma kaldırıyoruz para etmiyor.Kayısı kaldırıyoruz para etmiyor.Bu sene  tütün dediler ektik.oda gitti.Ne Yapah ne ekeh bu devlet  bu hükümet öyle gittikçe  ne olacak bilmiyor.Güvenemiyorum.İnşallah sizler bir çare olursunuz dedi Buradan Fındık Mahallesine geçildi.
 
Fındık Mahallesinde soğuktan  yanan tütün tarlasında inceleme de bulundu.Üreticiler de konu hakkında bilgi aldı burada aslında yasak yerine tütüne destek verilmeli özellikle don vurmasına  karşı .Tütün yetiştiriciliği üzerine üreticilerle uzun  uzun  sohbet etti.Sonrasın mahalle içerisin  halk ile bir araya geldi.Derenin  durumu inceledi.Burada yine akpli ilçe teşkilatının  halkı ve muhtarları  halkın eyleme katılmasını engellediğini dile getirdi.AĞBABA  ise burada halka  Derenin  hal yapılmadığını, bu köyün  bunu hak etmediğini söyledi.Tütün ürecilerine yasağın kaldırılması için  ne gerekiyorsa  yapacağız dedi.. Sonrasında Çavuşlu  Mahallesine Hareket edildi..
   
  


Cavuşlu
Mahallesin de kahve önünde  üreticiler bir  araya gelindi.Burada Akp  parti ilçe yönetimi ve muhtarları  baskı yaptığını  eyleme katılın maması  söylendiği dile getirdiler.Üreticiler  tütün  varda borcumuz ödüyoruz. Çay içiyoruz çocuklarımız okula gönderiyoruz.Tütün  olmazsa biz ne yaparız.Tütünü ekmek serbest satmak yasak biz  bunu satamazsak  mal bile yetmez ne yapalım.AĞBABA Burada  üreticiler  kimler ne için  oy verdiğiniz iyi bilin  bu  yasak  sizlere halka ihanettir.Halkının düşmeyen bir hükümet var.Bunu bilerek  davranın  ama ne olursa olsun  bizler yanınızdayız.Bu yasağın geçmemesi için elimizde geleni yağacağız dedi.Oradan  Polat mahallesine geçildi.

 
Polat Mahallesinde  AĞBABA Televizyonlarda izliyorsunuz.Tütün yasağına karşı bu gün sizlerleyiz.Bir kanun gelecekse onu nasıl olacak sizlere anlatayım.Komisyonda kabul edilirse genel kurala iner.Genel kurulda kabul edilirse yasalaşır.Daha yasaklanmadan,  yasadan  çıktı denilerken halkı kandırıyorlar. .Halkı haklı eylemimden alı koyuyor. .Adıyaman  ve Doğanşehir de yapılan  eylem  sizlerin sesidir.Sizler haklı mücadelenizi yalnız  bırakmayız. Bizler her zaman sizin yanınızdayız.Polat  kültürüne ve Polat dere ağız türkülerine  sahip  çıkılmalı.Polat ta  gelmişken  bir köfte yesek iyiydi dedi.
 
Video Foto Haber: Eren Aslan
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 12:40

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER