Malatya Berkin Elvan İçin Yürüdü

Polisin attığı gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kalan ve sonrasında yaşamını yitiren Berkin Elvan için tüm yurtta yapılan gösterilere Malatya da katıldı. Binlerce Malatyalı Berkin Elvan’ın ölümüne tepki gösterirken ağırlıklı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet karşıtı sloganlar atarak Kız Meslek Lisesinden Soykan Parkına yürüdü.

)

 Malatya Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısı ile Saat 18:00′da Kız  Meslek Lisesinin önünden başlayan Berkin Elvan Yürüyüşü binlerce vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi. Berkin Elvan’ın ölümüne duydukları üzüntü ve tepkiyi sloganlar ve pankartları ile dile getirdiler. 17:30′dan itibaren toplanmaya başlayan vatandaşların sayısı yürüyüşe başlanacağı zaman yaklaşık olarak 7 bini buldu.

“Berkin Elvan ölümsüzdür” ve “Berkin’in Alamadığı Ekmeği Bilal’e Yedirmeyiz” pankartlarının açıldığı sırada eyleme katılanların sayısının çok fazla olması sebebi ile  Emeksiz Alt Kavşağında ki trafik tek şeride indirildi. Bir süre ses anons aracınının gelmesi beklenirken araç geldikten sonra kitle Soykan Parkına doğru  yürüyüşe geçti.

“Berkin’in katili AKP’nin polisi”, “Onbeşinde bir fidan Berkin Elvan”, “Hırsız var – katil var”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları ve  ekmeklerle yürüyüşe geçen kitleye çevrede bulunanlarca da alkışlarla destek verildi.

Soykan Parkına gelindiğinde ise bir süre yürüyüşe katılanların parkta yerlerini almaları beklendi. Çok yoğun katılımın olduğu Berkin Elvan yürüyüşünde sık sık alkışlarla protestolar gerçekleştirilerek sloganlar atıldı. Vatandaşlar alanda yerlerini aldıktan sonra Malatya Emek ve Demokrasi Platformu adına bir basın açıklaması okundu.

Okunan basın açıklamasında ” Gezi direnişinin sembol simlerinden Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurlarken katillerin peşini asla bırakmayacağımıza söz veriyoruz. Gezi direnişi sırasında başbakanın destan yazmakla övündüğü polislerin attığı gaz bombası ile yaralanan Berkin Elvan 269 süren yaşam mücadelesinde hayatını kaybetti. Berkin Elvan’ı faşizme karşı milyonların ayağa kalktığı gezi direnişinde kaybetiğimiz Abdullah Cömert’in Mehmet Ayvalıtaş’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ethem Sarısülüğün, Medeni Yıldırım’ın ve Ahmet Atakan’ın yanına  uğurluyoruz dendi.

Basın açıklaması sık sık “Berkin Elvan Ölümsüzdür, Berkin’in katili AKP’nin polisi” sloganları ile kesilirken açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı.

“Tedavisi boyunca Türkiye halklarının üzerine titrediği, insani duygularını yitirmemiş herkesin ve her ailenin umutla iyi haberler beklediği Berkim Elvan’ın ölüm haberi tüm ülkeyi derin bir üzüntğye boğmuştur.”

Basın açıklaması okunurken ülkücü oldukları bilgisi verilen bir grubun provakasyon yapmaya çalışması üzerine gerilen ortamda çevik kuvvet polisleri Kışla Caddesi tarafını tutarken eyleme katılan kimi vatandaşlar ise bir provakasyon yaşanmaması için eylemdeki gençleri sakinleştirerek eylem alanındaki kitlenin dağılmasını önlediler. Provaksyon haberini alan eyleme katılan vatandaşlar ise topluca “AKP’nin itleri yıldıramaz bizleri” şeklinde slogan attılar.

Basın açıklamasının ardından eylemin tekrar Kız Meslek Lisesinin öününe gidilerek bitirileceği duyurusu yapıldı ve vatandaşlar Kız Meslek Lisesine doğru kortej halinde harekete geçti. Eylemin Kız Meslek Lisesi önünde bitirilmesi ile dağılan kitlenin çok büyük bir bölümü Paşaköşkü Mahallesine doğru yola devam ederken AKP binasının önünden geçildiği sırada yine “Hırsız var – Katil var”, ” Tayyip Bilali Ekmeğe Gönder”, “Berkin’in katili AKP’nin polisi” sloganları atıldı.

Eylemden dağılan kitlenin Paşaköşkü Mahallesi girişinde başka bir grup ile karşılaşması sonucu kitle tekrar toplanarak sloganlar ve meşaleler eşliğinde mahalle içerisinde ki Umut Kıraathanesinin önüne geldi. Burada bir süre bekleyen eylemciler daha sonra tekrar Emeksiz Üst Kavşağına doğru yürüyüş yaparak kavşakta yeni bir basın açıklaması gerçekleştirerek oturma eylemi yaptılar. Basın açıklaması ve oturma eyleminin ardın tekrar Paşaköşkü Mahallesine doğru yürüyüş yapan vatandaşlar Umut Kıraathanesinin önünde dağılarak eyleme son verdiler.

Son Dakika Doğanşehir

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER