Doğanşehirli Adalet Bakanlığı müsteşarı görevden alındı

17 Aralık yolsuzluk operasyonu ile birlikte başta Emniyet olmak üzere bazı kurumlarda çok sayıda isim görevden alınmıştı. O isimlere Adalet Bakanlığı Müsteşarı da eklendi. Kurumun iki numaralı ismi Birol Erdem, HSYK'nın son açıklamasının ardından görevden alındı.

Doğanşehirli Adalet Bakanlığı müsteşarı görevden alındı

ERDEM 30 GÜN İÇİNDE UYGUN BİR GÖREVE ATANACAK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Müsteşar Birol Erdem'i Adalet Bakanlığı müsteşarlığından alıp yerine Yüksek Müşavir Kenan İpek'i getirerek yargıda en kritik atamaya imza attı. İpek'in kararnamesi dün Köşk'e gönderildi. Kararname Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından yürürlüğe girmiş olacak.
Bakan Bozdağ ile HSYK'nın sorun yaşadığı bu süreçte İpek HSYK üyeliği görevini de yürütecek. İpek Anayasa gereği müsteşar olarak atandıktan sonra HSYK'nın üyesi olarak kurulda yer almaya devam edecek. Müsteşarlıktan alınan ve hakim sıfatında olan Birol Erdem'i ise HSYK 30 gün içerisinde uygun gördüğü bir göreve atayacak.

EN KRİTİK ATAMA

HSYK ile Bakan Bozdağ arasında adli kolluk yönetmeliği açıklaması nedeniyle geçen hafta ciddi bir kriz yaşanmıştı. Bakan Bozdağ önce yazılı açıklama yaparak HSYK'nın açıklama yetkisi olmadığını bildirmiş, ardından da, "Benden habersiz açıklama yapmayın. Yetki benim" diyerek uyarı yazısı göndermişti. O dönemki Müsteşar Birol Erdem HSYK kararına şerh düşmüştü. Bu gelişmelerin ardından Bakan Bozdağ en kritik atamasına imza attı. Erdem'in müsteşar olarak kalmasını tercih etmeyen Bozdağ'ın, müsteşarlık için tercih ettiği isim İpek oldu. Atama akşam saatlerinde hakim ve savcıların paylaşım siteleri "Adalet.org"a da yansıdı. Adalet Bakanlığı çevrelerinde kritik müsteşar atamasından sonra başka önemli üst düzey bürokrat atamaları olabileceği belirtiliyor.

GENEL MÜDÜRLÜKTEN MÜSTEŞARLIĞA

Rize doğumlu olan İpek, İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Elmalı Cumhuriyet Savcısı görevinde iken Adalet Bakanlığı Tevkif Genel Müdürlüğü'ne getirildi. İşyurtları Daire Başkanlığı yapan İpek, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği'ne yükseldi. İpek daha sonra Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü görevinden üçlü kararname ile müsteşarlığa alındı.

BİROL ERDEM KİMDİR ?

24.07.1966 tarihinde Doğanşehir'de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya Doğanşehir'de tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1988 tarihinde mezun olmuştur.

1990 yılında İdarî Yargı hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Erdem; sırasıyla Edirne İdare Mahkemesi, Ankara İdare Mahkemesi üyeliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tetkik hâkimliği, daire başkanlığı, genel müdür yardımcılığı ve genel müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 25.10.2010 tarihi itibaren Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. 21.11.2011 tarihinden itibaren Adalet Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve 1 çocuk babasıdır.

30.12.2013 tarihinde görevinden alındı


Son Dakika Doğanşehir

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 04:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER