Büyükşehir Belediyesi’den “Otomobilsiz Yaşam Günü” Etkinliği

Büyükşehir Belediyesi’den “Otomobilsiz Yaşam Günü” Etkinliği

Büyükşehir Belediyesi’den “Otomobilsiz Yaşam Günü” Etkinliği

Program kapsamında bisiklet dağıtımı ile yürüyüş ve bisiklet turu yapılacak

  • 25 Eylül Pazar günü saat 09.30’da Kapalı Çarşı üstünde düzenlenecek olan etkinliğe bütün Malatyalıların davetli oldukları belirtildi.

Çevreye duyarlı yatırım ve hizmetler bakımından Türkiye’de örnek gösterilen uygulamaları bir bir hayata geçiren Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu alanda bir ilk daha gerçekleştiriliyor.

16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmakta olan “Hareketlilik Haftası’ kapsamında, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından da 25 Eylül Pazar günü “Malatya Otomobilsiz Yaşam Günü” etkinliği düzenlenecek.

Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, yerel otoritelerin, kentlerin hava kalitesini artırmak için sürdürülebilir olmayan ulaşım biçimlerine karşı önlemler alma konusunda cesaretlendirildikleri dile getirildi. Vatandaşların da bu anlamda ulaşım alışkanlıklarını karbondioksit salınımını azaltacak yönde gözden geçirmeleri ve bunu gündelik hayatlarına yansıtmalarının hedeflendiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye genelinde “Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi” kapsamında bisiklet kullanımının arttırılması amacıyla 1 Milyon Bisiklet kampanyasının devam ettiği belirtildi.  Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin de bu projeye Fahri Kayahan ve Tecde Bölgesinde örnek uygulama olarak başlatılan bisiklet yolları ile katıldığı ve yapılan değerlendirme sonucunda, Büyükşehir Belediyesinin 3000 adet bisiklet talebinin uygun görüldüğü dile getirildi. Sözkonusu bisikletlerden ilk etapta 900 adetinin önümüzdeki günlerde teslim alınacağı ve belli şartlar karşılığında vatandaşların kullanıma sunulacağı bildirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 25 Eylül Pazar günü düzenlenecek olan “Malatya Otomobilsiz Yaşam Günü” etkinliği kapsamında; protokol konuşmaları, 30 adet bisiklet dağıtımı ve ardından da yürüyüş ve bisiklet turu yapılacak.

25 Eylül Pazar günü saat 09.30’da Kapalı Çarşı üstünde düzenlenecek olan etkinliğe bütün Malatyalıların davetli oldukları belirtildi.

Öte yandan program boyunca 09.00 ile 12.30 saatleri arasında İnönü Caddesi’nin Dede Korkut Girişi ile Kapalı Çarşı arasındaki kısmı araç trafiğine kapatılacak olup, araç sürücülerinin zor durumda kalmamaları için 25 Eylül Pazar günü 09.00-12.30 saatleri arasında alternatif güzergahları kullanmaları istendi.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 19:36

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER