Otomobilsiz Yaşam Günü” etkinliği gerçekleştirildi

Otomobilsiz Yaşam Günü” etkinliği gerçekleştirildi

Otomobilsiz Yaşam Günü” etkinliği gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığının Türkiye genelinde “Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi” kapsamında bisiklet kullanımını artırmak amacıyla 1 Milyon Bisiklet kampanyası çerçevesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından “Otomobilsiz Yaşam Günü” etkinliği düzenlendi.

25 Eylül Pazar günü saat 09.30’da Kapalı Çarşı önünde gerçekleştirilen etkinliğe, Malatya Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı H. Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile çok sayıda bisikletsever katıldı.

Çakır: Spor yapma, yürüme ve bisiklete binme alışkanlığını kazanmalıyız

Sağlıklı bir yaşam için sporun gerekli olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Çağımızın, modernleşen şehirlerin en büyük hastalığı iş yoğunluğu ve hareketsizliktir. Birçok hastalığın temelinde spor yapamama ve hareketsizlik bulunmaktadır. Spor yapma, yürüme ve bisiklete binme alışkanlığını kazanmalıyız. Bu alışkanlıkları kazandırmak için Sağlık Bakanlığımızın başlatmış olduğu güzel bir proje vardı. Bu kapsamda bizde Sağlık Bakanlığımız ile birlikte ilimize 900 tane bisiklet dağıtmak üzere getirdik.

Önemli olan çocuklarımız ve gençlerimizin bisiklet kullanabilecekleri alanları oluşturmak. Büyükşehir Belediyesi olarak bisiklet kullanımını artırmak için açmış olduğumuz birçok yolda bisiklet yolu ve yürüyüş yolarlıda bulunmakta. Şehir sınırları içerisinde 220 km bir bisiklet yolunun oluşması için çalışmaları başlattık. Özellikle Fahri Kayahan bölgemizdeki cadde ve sokaklarımızın genişliği bisiklet yollarına uygunluğundan dolayı burada çalışmalara başlandı ve 38 km uzunluğunda bisiklet yolu yapıldı.

Bisiklet kullanımı insan sağlığına olduğu kadar şehir sağlığı açısından da önemlidir. Şehir Merkezinde araç kullanımını ne dara azaltabilirsek çevreye salınan zararlı gazlar o oranda azalacak ve daha sağlıklı bir çevreye kavuşmuş olacağız. Bu güzel aktivitenin amacı bisiklet kullanımını gençlerimize ve toplumumuza kazandırmaktır. 

Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra her yıl bu etkinliği düzenleyeceğiz. İnşallah bundan sonra bütün Malatyalıların katıldığı bir etkinliğe dönüştürürüz” dedi.

Çalık: Sağlıklı bir yaşam için yürüyelim, bisiklete binelim

Çocukluk yıllarından beri hiç bisikleti olmadığını ve bisiklet kullanmasını bilmediğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “Sayın Belediye Başkanımızın Sağlık Bakanlığı ile birlikte başlatmış oldukları Otomobilsiz yaşam programı sağlıklı yaşam için çok önemli bir adım. Sağlık Bakanımız sağlıklı yaşam için vatandaşlarımıza, gençlerimize bisiklet dağıtım törenleri yapıyor. Sağlıklı yaşam konusunda en önemli sorumluluk yerel yönetimlerimize düşüyor. Yerel yönetimlerimiz bisikletlerin kullanım alanlarını temin etmekle mükellefler. Büyükşehir Belediyemiz, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerimiz bisiklet yollarını yapıyorlar. İnşallah bugün birincisini gerçekleştirdiğimiz motoruz yaşam, motorların kullanılmadığı bisikletlerle yapacağımız bugünkü faaliyet sağlıklı yaşama atmış olduğumuz ilk adım. Bisikleti olmayan yavrularımız gibi bende bugün bisiklete hiç binmemenin üzüntüsünü yaşadım. İnşallah bundan sonra değerli Belediye Başkanlarımız çocuklarımızın bisiklet ihtiyacını karşılamak için kampanyalar yaparlar. Bu programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Sağlıklı yaşam için yürüyelim, bisiklete binelim ve sağlıklı nefes alalım” şeklinde konuştu.

Toprak: Yaşam biçimimizi hareketli hale getirmeliyiz

Gerçekleştirilen organizasyondan dolayı Belediye Başkanlarını tebrik ettiğini belirten Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, “Hareketsiz bir yaşam alanı içerisinde adeta önemli hastalıklara davetiye çıkarıyor ve birçok hastalığı teşvik etmiş oluyoruz. Dolayısıyla yaşam biçimimizi hareketli hale getirmek zorundayız. Yaşamımız yürümek, hareket ve aktivite olmalıdır. Zorunlu alanlar dışında aracı devreden çıkarırsak bir taraftan zehirli gazlardan havamızı temizlemiş olacağız, diğer taraftan hareketli olup hastalıklardan korunacağız ayrıca ekonomik olarak da fayda sağlayacağız.

Sağlık Bakanlığımıza ve Hükümetimize çok teşekkür ediyoruz 1 Milyon Bisiklet dağıtım projesi ile 81 ilde çok önemli örnek çalışmayı başlatmış oldu. Belediye başkanımıza çok teşekkür etmek istiyorum 220 km bisiklet yolu hedefinden bahsetti. Şu ana kadar 38 km bisiklet yolunun yapıldığını söylediler. Büyükşehir Belediyemize ve İlçe Belediyelerimize bisiklet yollarının yapımı noktasında göstermiş oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.

Sağlıklı yaşamımızı koruma amaçlı gerçekleştirilen böyle projelerin içerisinde yer alacağız. Hareketli, güzel havalı ve neşeli günler diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından programa katılan protokol bisikletseverlerle birlikte sağlıklı bir yaşam için pedal çevirdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER