Malatya Barış Şehitleri, Gar Önünde Anıldı

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybedenler, bugün Ülke genelinde yapılan etkinliklerle anıldı. Malatya’da Tren istasyonu önünde yapılan anma etkinliğinde, bombalı saldırısında hayatını kaybeden Malatyalı gençlerin resimlerinin üzerlerine saat 10:04’de karanfil bırakıldı. Yapılan Anma etkinliğine, CHP, ESP,ÖDP, EMEP, HDP, DBP, KESK, BTS, SES PSAKD, parti, sendika, dernek yönetici ve üyeleri katıldı.

Malatya Barış Şehitleri, Gar Önünde Anıldı

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybedenler, bugün Ülke genelinde yapılan etkinliklerle anıldı. Malatya’da Tren istasyonu önünde yapılan anma etkinliğinde, bombalı saldırısında hayatını kaybeden Malatyalı gençlerin resimlerinin üzerlerine saat 10:04’de karanfil bırakıldı.  Yapılan Anma etkinliğine, CHP, ESP,ÖDP, EMEP, HDP, DBP, KESK, BTS, SES PSAKD, parti, sendika, dernek yönetici ve üyeleri katıldı.

Anma etkinliğinde bir açıklama yapan KESK Dönem sözcüsü ve Birleşik Taşımacılık sendikası Malatya Şube üyesi Hasan Uçar, “Cumhuriyetin en kanlı saldırısı Ankara’da gerçekleşti” diyerek şu ifadelere yer verdi;

“Bizler emek ve meslek örgütleri olarak ülkemizin içine sürüklendiği kaotik ortama dur demek istedik. Ülkemizin başkentinde gür bir barış sesi haykırmak istedik.
Bizler emek meslek örgütleri olarak, ülkemizdeki savaş iklimini ve ortamını dağıtmak, kendi var oluş ortamımızı korumak, emeğin haklarıyla barış arasındaki dolaysız irtibatı kurmak üzere bir miting çağrısı yaptık.

Başka ne yapabilirdik ki? Yangın yerine dönen ülkemizi dıştan seyretmemiz beklenemezdi elbette. Bir sorumluluk üstlendik. Ankara’da gür bir barış sesi çıkacak iken bu iradeye bomba konuldu.
10 Ekim 2015’te Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamı başkent Ankara’da gerçekleştirildi. Dört emek ve meslek örgütünün çağrısıyla düzenlenen Emek-Barış-Demokrasi mitingine yönelik bombalı saldırıda 101 arkadaşımızı, kardeşimizi, canımızı, dostumuzu, sevdiklerimizi yitirdik. Eşimizi, kızımızı, oğlumuzu, yitirdik. 500 arkadaşımız da yaralandı. Yüreğimiz yandı.
Saldırganların hedefi oldukça açıktır: Hedef emektir. Hedef barıştır. Hedef demokrasidir!

Saraylarını, saltanatlarını kurtarmak için Türkiye’yi kanlı bir sürecin içine çekenlere karşı ülkenin dört bir yanından gelen Türküyle Kürdüyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla on binlerin buluştuğu, kucaklaştığı, aynı halaya aynı horona durarak “Emek-Barış-Demokrasi” dedik. Bilindiği gibi miting DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenmiştir.
Bu dört emek ve meslek örgütü güvencesiz, kölece, ölümüne çalıştırmaya karşı mücadelenin örgütüdür. Bu dört emek ve meslek örgütü, emeği köleleştirirken doğayı, kentleri yağmalayan sermayeye karşı mücadelenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dört emek ve meslek örgütü ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı, düşmanlığa karşı kardeşliği, her türlü ayrımcılığa karşı eşitliği savunan, saflarında ırk-mezhep-cinsiyet temelli ayrımcılığa asla izin vermeyen ilkelere sahiptir. Bu dört emek ve meslek örgütü, kuruluşlarından bugüne toplumsal sorumluluklarından kaçmamış, milyonlara kölelik, ölüm, yağma ve talandan başka hiçbir şey vaat etmeyen baskıcı düzenin karşısında diz çökmemiştir. İşte bunun için saldırganların, katliamcıların hedefindedir.!
10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, Ankara’nın kirli, karanlık dehlizlerine hapsedilmesine izin vermeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun, emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağız.

Bizler, başta DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma derneği olmak üzere emek, barış ve demokrasiyi savunan yol arkadaşlarımız ile bu gün saat 10.04’te ellerinde karanfillerle katliamın gerçekleştiği Tren Garı önünde olacaklardır. Bizlerde Malatya gar da anmamızı yapıyoruz.”

Kaynak:Malatya Haber Saati (Mehmet Yalman)

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2016, 08:03

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER