Yaş kayısıda yüksek fiyat ateşi düştü

Malatya’nın dünyaca meşhur kayısısında hasat devam ederken, yaş kayısıda yüksek fiyat ateşi de düştü.

Yaş kayısıda yüksek fiyat ateşi düştü

 Bu yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle piyasaya çıktığı Haziran ayı başında yaş kayısının perakende kilosu 8 ile 15 TL arasında değişirken, bugünlerde fiyatın düştüğü ve taze kayısının perakendede kilosunun 6- 9 TL arasında işlem gördüğü bildirildi.

Malatya Sebze Meyve Pazarı’nda manavlık yapan Bekir Dinçer, Kabaaş, cinsi kayısı 7 TL, Hacıhaliloğlu cinsi kayısı 6 TL. Geçen haftalar 10-12 TL’den satılan kayısılar şu anda 6-9 TL arasında işlem görüyor.” Diyerek, Kale ve Pütürge İlçelerinden kayısının geldiğini kaydetti.

Manav Hasan Baykal ise, bu yıl dondan dolayı ürün çok az olduğundan fiyatlar yüksek olduğunu belirterek, “Yine de Haziran başındaki fiyatlara göre şu an yaş kayısı fiyatı düştü” ifadelerini kullandı.

Malatya’da, 29 30 ve 31 Mart geceleri meydana gelen zirai don nedeniyle kayısı çiçekleri yanmış, yüzde 90-95 dolayında ürün düşüklüğü meydana gelmişti. Geçen yıl 418 bin ton dolayında yaş kayısı gerçekleşirken, bu yıl 40 bin ton dolayında yaş kayısı rekoltesinin gerçekleşmesinin beklendiği açıklanmıştı

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 14:14

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER