Kayısı da bıçak Kemiğe dayandı

Kayısıyla ilgili birçok sözün verilmesine rağmen hala kayısı üreticilerine destek verilmemesi üreticileri isyan ettirdi. Kayısıda da fındık gibi alan bazlı destek verilmesi gerektiğini belirten Malatya Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç,“Eğer üreticilere alan bazlı desteği verilmezse eylem yapacağız” dedi.

Kayısı da bıçak Kemiğe dayandı

 Bütün umudunu kayısıya bağlayan Malatyalı çiftçilerin bundan sonra ne yapacağı yetkililerden gelecek bir habere bakıyor. Mart ayının son günlerinde kayısıyı ve diğer meyveleri zirai don afetinin etkilemesinin ardından kayısıya verilmesi beklenen desteğin hala verilmemesi üreticileri adeta çıldırtmış durumda. Başbakan’ın Malatya’ya gelmesini ve kendilerine bir müjde verilmesini bekleyen üreticiler, Başbakan’ın Soma faciasından sonra Malatya ziyaretinin ertelenmesiyle adeta bir çıkmaz yola girdiler. Malatya çiftçisinin durumunu ve bundan sonra Malatya çiftçisinin ne yapacağını BUSABAH gazetesine anlatan Malatya Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, yetkililerin Malatya çiftçisini hiçe saydıklarını savundu.

“KAYISI DA STRATEJİK BİR ÜRÜN”

Alan bazındaki desteğin fındığa verildiği gibi Malatya kayısıda verilmesini isteyen Kılıç, “Galiba Malatya çiftçisini hiçe saydılar. Biz şu anda yapılan çalışmalarda epey bir emek sarf edildi. Tarım İl Müdürlükleri çalışmalarını bitirdi. Biliyorsunuz, vekillerimizde basın huzurunda kayısıya alın bazında destek verileceğini söylediler. Alan bazında destek fındığa veriliyor. Fındığa dekar başına para veriliyor. Kayısı da stratejik bir ürün. Kayısıya verilecek destek yönünde hükümet şu anda suskunluğunu bozmuyor. Sanki Malatya çiftçisini silip atmış gibi görünüyorlar. Eğer kayısı ile ilgili yakınlarda bir açıklama yapılmazsa çifti artık görevini yapar sanırım” dedi.

“YETKİLİLER DEVAMLI OLUMLU ŞEYLER SÖYLÜYORLAR”

Çiftçiye ne tohum ne de kayısı desteği verildiğini ileri süren Kılıç, “Yetkililerle devamlı görüşüyoruz. Yetkililer devamlı olumlu şeyler söylüyorlar ama daha Bakanlar Kurulundan geçen bir şey. Sadece bir borç ertelemesi Bakanlar Kurulundan geçti. Bu da yüzde 53 civarında bir oranla borçlar ertelendi. Borçların ertelenmesi Bakanlar Kurulundan geçti, Resmi Gazetede yayınlandı. Ve çiftçilerimizin borçları erteleniyor. Ama bunun dışında kuraklık gerçeği var. Bunun için ne tohum desteği verildi ne de kayısı için bir destek sağlandı. Sanırım Türkiye’de cam, bardak kırmadan, çarşıları dağıtmadan hak iddia edilemiyormuş, biz bunu gördük” diye konuştu.

“ELİMİZİ ATACAĞIMIZ BİR DALIMIZ YOK”

Cumhurbaşkanlığı seçimi için eğer Başbakan Malatya’ya gelirse pankartlarla Başbakanın önüne çıkacaklarını söyleyen Kılıç, şunları söyledi:

“Eğer cumhurbaşkanlığı seçimleri için Başbakanımız Malatya’ya gelirse bizlere müjdeli haber vereceğini düşünüyoruz. Başbakanımız Malatya’ya geldiğinde pankartlarımızla önüne çıkacağız. Eğer Başbakanımızdan bir müjde alırsak çiftçilerin eylem yapmaması yönünde uyaracağız. Bizi diğer yerlerin çiftçileriyle kıyaslamasınlar. Biz kömür ocağındaki afet gibi Allah’a hamd olsun canımızı kaybetmedik. Biz Suriye’deki dindaşlarımız gibi vatanımızdan da olmadık ama biz Malatya çiftçisi olarak aç kaldık diyoruz. Bu sene biçer fiyatı koyamadık. Kayısımız yok, hiçbir meyvemiz yok. Malatya çiftçisi aç kalacak. Bakın bizim bahçelerimizdeki trafolar sökülmeye, bahçe kapıları çalınmaya başlandı. Bu nedir, bu yokluğun alametidir. Hırsızlık, yolsuzluk, yoksulluk bundan sonra baş gösterecektir. Bir sosyal patlama olacağından eminiz. Galiba bunları vekillerimiz yukarıya tam yansıtamıyor. Yani Malatya çiftçisi olarak elimizi atacağımız bir dalımız yok. Bizim onlar gibi aydan aya aldığımız bir maaşımız yok. Çiftçi yılda bir maaş alıyor ve çiftçinin bu maaşı da elinden gitti. Çiftçinin durumunun ne olduğunu tahmin edebilirisiniz. Ortada borçtan, harçtan yoğrulmuş bir çiftçi portresi var. Bizim beklentilerimiz var. Eğer üreticilere alan bazlı desteği verilmezse sokaklara iner eylem yaparak hakkımızı ararız.”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 21:06

Eren Aslan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali rıza aydınoğlu
Ali rıza aydınoğlu - 10 yıl Önce

Tarım politikanızı geliştirmek için Başbakan'dan müjdeli haber bekleyeceğinize adam gibi mücadele edin ağaçları dondan korumak için türban takın nede olsa küresel ısınmayla ve iklim değişikliğiyle mücadelenin yolu türbandan geçer

SIRADAKİ HABER