Kayısıdaki Zirai Don, Düğünleri de Etkiledi

Malatya'da yaşanan ekonomik sıkıntılar, evlilik hazırlığı yapan bazı çiftlerin, düğün salonlarındaki rezervasyonlarını iptal etmesine neden oldu.

Kayısıdaki Zirai Don, Düğünleri de Etkiledi

 Dünya kayısı başkenti" olarak bilinen Malatya'da, evlilik hazırlığı yapan bazı çiftlerin, mart ayında görülen ve kayısı ağaçlarında büyük oranda zarara yol açan zirai donun ardından yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle düğün salonlarındaki rezervasyonlarını iptal ettirdiği bildirildi.

Timur, bu yıl mart ayının son günlerindeki zirai don nedeniyle kayısı ağaçlarında yaşanan büyük kaybın Malatya'yı her yönden etkileyeceğine dikkati çekerek, kendilerinin de bu durumdan zarar gördüklerini belirtti.

Salonlarında geçen yıl haziran ayında 60 düğüne ev sahipliği yaptıklarını, bu sene ise şimdiye kadar 30 düğün gerçekleştirildiğini dile getiren Timur, "Düğün sektörünü ramazan öncesi ve sonrası diye ikiye ayırıyoruz. İkinci sezon, en çok etkileneceğimiz dönemdir çünkü 'kayısımız olsun da çocuğumuzu, kızımı gelin edeyim, oğlumu evlendireyim' diyen kesimin biraz daha düşünmek zorunda kalacağını biliyorum. Ağustos, eylül, ekim ve kasım, düğün sektörü olarak en çok etkileneceğimiz aylar" diye konuştu.

Kayısıdaki zirai don nedeniyle çok sayıda ailenin sıkıntı yaşadığını ifade eden Timur, düğün töreni için salonlarını tercih eden çiftlerden yüzde 15'inin rezervasyonlarını iptal ettirdiğini belirtti.

Kentteki bir düğün salonunun sahibi Hakan Samanoğlu (40) da Malatya ekonomisinin can damarı kayısının zirai dondan büyük zarar gördüğünü söyledi.

Kayısının olmamasının düğün salonlarının rezervasyonlarını olumsuz etkilediğini belirten Samanoğlu, "Geçen seneye göre, rezervasyonlardaki doluluk oranımız yüzde 40-50 düştü" dedi.

Samanoğlu, bazı çiftlerin, düğün salonundan rezervasyonlarını iptal ettiğini söyledi.

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde kayısı bahçesi bulunan Mehmet Yıldız (49) ise kayısının olmamasının kendilerini ekonomik açıdan perişan ettiğini, Malatya'da hem üreticinin hem de tüketicinin mağdur olduğunu dile getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 16:56

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER