Doğanşehir Dedeyazı Mahallesinde Maden Protestosu Yapıldı (Videolu Haber)

Doğanşehir ilçesine bağlı Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Dedeyazı Mahallesinin kolan mezrasına yüz metre uzaklıkta yapılmak istenen maden ocağı mahalleliler tarafından yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Doğanşehir  Dedeyazı Mahallesinde  Maden Protestosu Yapıldı (Videolu Haber)

Doğanşehir ilçesine bağlı Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Dedeyazı Mahallesinin kolan mezrasına yüz metre uzaklıkta yapılmak istenen maden ocağı mahalleliler tarafından yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Dedeyazı Mahallesinin kolan mezrasının yüz metre yakınına yapılmak istenen Maden ocağı mahalleliler tarafından protesto edildi. Dedeyazı Dayanışma Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu çoğunluğun kadın olduğu çok sayıda mahalleli çalışmaları durdurmak için iş makinalarının önüne geçerek “madene hayır”, sloganı eşliğinde basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasını Dede Dayanışma Derneği üyesi Yunus Emre okudu. Maden ocağının yapılmaması için bir araya gelen mahallelilerin Jandarma tarafından ablukaya alınması dikkat çekti.
 

‘YAŞAM MÜCADELESİ VERİYORUZ’

Gözle görülen ve kulakları sağır edercesine duyulur bir sorun ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Emre, “Yaşam alanlarımızı işgal eden ve suyumuzu kurutan bir maden bir maden işletmesiyle yaşam mücadelesi veriyoruz. Ne tozdan nefes alabiliyoruz, nede gürültüden evlerimizde otura biliyoruz. Köylüyüz üretemiyoruz. Tarım arazilerimiz tozdan ve susuzluktan verim alınamayacak hale geldi” diye konuştu.

‘HUZURU BAŞKA YERDE ARAYIN DENİLMEKTEDİR’

Yaşam alanlarının işgal altında olduğunun altını çizen Emre, “Bizler İstiyoruz ki çoluk çocuk, koyun kuzu, tütün, buğday bu topraklarda beraber büyüye bilsin. Su hayattır, umuttur Umut bu topraklarda her zaman var olmalıdır. 300 yıllık mezramızın yolu kapatılarak geçişimiz engellenmiştir. Kısacası huzuru başka yerde arayın, suyunuzu başka yerde bulun denilmektedir. Burada devletimize çağrımızdır. Ya topraklar bize yaşam alanı bırakmayan bu demir madenine tahsis edilsin ve üretenler kaderine terk edilsin, yada bu topraklar üreten mahalleliye geri verilsin. Aksi taktir de mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz” diye konuştu. Haber Foto Video :Mehmet Yalman
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 11:42

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER