İHD Malatya Şubesi’nden demir maden ocağına tepki

İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi, Doğanşehir İlçesine bağlı Dedeyazı Köyü’nde faaliyete geçen demir maden işletmesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Köylünün, çevrenin, doğanın yanındayız. Hiç kimsenin başka alanında kimsenin doğal yaşamını kısıtlayamaz, kınıyoruz ve derhal burayı terk etmelerini talep ediyoruz. Biz bu işin takipçisi olacağız” denildi. 

İHD Malatya Şubesi’nden demir maden ocağına tepki

Malatya’nın Dogansehir ilçesinde Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Dedeyazı Mahallesi’nin Kolan mezrasının 100 metre yakınına maden ocağı yapılıyor. Yapılan maden ocağına halkın yanı sıra bir çok demokratik kitle örgütünden de tepki geldi.

İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi de basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Açıklamayı İHD Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Öztürkoğlu okudu.

Açıklamada, köylülerin maden ocağına karşı yaptığı eylemi önemsedikleri vurgusu yapılarak şunlar kaydedildi:

“Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Dedeyazı Köyü’nde faaliyete geçen demir maden işletmesine karşı yaşam hakkının sıkıntı yaşadığını bunun da insan haklarına tamamen aykırı olduğunu gördük. Biz İHD olarak tespitlerimizi yaptık bunu bölgeye ve genel merkezimize göndereceğiz. Köylülerin maden ocağına yaptığı bu eylemi önemsiyoruz. Bugün burada haklı bir mücadele var ve mevcut iktidarın kimlerin yanında olduğu açıkça görülmektedir. Ülkenin bir çok yerinde yaşam alanları için mücadele edenleri  görüyoruz. Köylünün, çevrenin, doğanın yanındayız. Hiç kimsenin başka alanında kimsenin doğal yaşamını kısıtlayamaz, kınıyoruz ve derhal burayı terk etmelerini talep ediyoruz. Biz bu işin takipçisi olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER