EMEP’ten Dedeyazı köylülerine dayanışma ziyareti

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Dedeyazı köyünde faaliyete geçen demir maden iştetmesine karşı yaşam alanlarını savunan köylülere Emek Partisi dayanışma ziyaretinde bulundu. 

EMEP’ten Dedeyazı köylülerine dayanışma ziyareti

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Dedeyazı köyünde faaliyete geçen demir maden iştetmesine karşı yaşam alanlarını savunan köylülere Emek Partisi dayanışma ziyaretinde bulundu

EMEP Malatya İl Başkanı Kemal Gültekin, Akçadağ İlçe Başkanı Tacettin Yaşar ve üyelerin yer aldığı ziyarette parti adına konuşan İl Başanı Kemal Gültekin, köylülerin haklı mücadelelerinin yanında olduklarını belirtti. Yaşam alanını savunan Dedeyazı köylülerinin daha önceki süreçte de mücadele ederek maden şirketinin faaliyetlerini yasal yollarla durduklarına dikkat çeken Gültekin, “Bugün burada haklı bir mücadele var ve iktidar partisinin, Valinin kimlerin yanında olduğu açıkça görülmektedir. Kolluk kuvvetlerini çevreye zarar veren maden şirketini durdurmak üzere kullanmaları gerekirken Dedeyazılıların haklı mücadelesini durdurmak üzere kullanmaktadırlar” diye konuştu. Ülkenin bir çok yerinde yaşam alanları için mücadele edenlerin olduğunu söyleyen Gültekin, “Bakın Karadeniz’de yapılmak istenen HES’lere karşı bölgedeki halkın da mücadelesi ve kazanımları söz konusu. İktidarın çevremizi, yaşam alanlarımızı kapitalizmin kâr hırsına peşkeş çekmesine karşı bizler Emek Partisi olarak üretici köylünün, çevrenin, doğanın yanındayız” dedi.

'MADEN KÖYÜMÜZÜN SU KAYNAKLARINA ZARAR VERDİ'

Köylüler adına konuşan Recep Çakır ise Emek Partisi’nin destek ziyaretinden memnuniyetlerini dile getirerek, “Maden ocağı Ekim aylarında köyümüze tekrardan geldi. Köyümüzün tarım arazilerine, su kaynaklarına büyük zararlar verdi. Bu gözle görülür bir şekilde belli oluyor. Şu anda da maden ocağı su kaynaklarında çalışmalarını hızlı bir şekilde yürütmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Devlet Su İşleri'ne, MASKİ'ye ve bir çok kuruma  dilekçe verdik. Bazı kurumlar bize olumsuz yanıt verdi . Örneğin Devlet Su İşleri, kendileri ile  alakalı olmadığını söyledi fakat maden arama süresinde Devlet Su İşleri'nin görüşü alınmaktadır” dedi. Dayanışma ziyareti köylülerin “madene hayır” sloganı ile  son buldu. (Malatya/EVRENSEL)

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER