Çalıntı Laptop'un izini bulacak 5 uygulama

Dizüstü bilgisayarınız çalınır diye korkuyorsanız bu uygulamalar tam size göre.

Çalıntı Laptop'un izini bulacak 5 uygulama

Birçoğumuz dizüstü bilgisayarlarında önemli belgeler, hassas verileri ve inanılmaz değerli kişisel veriler taşır. Değerli veriler taşıyan dizüstü bilgisayar sahipleri için en kötü kabus, birinin onu çalıp verilerine sahip olmasıdır.

Bulut depolama ve online yedekleme araçları bizim önemli verilerin yedeğini saklamamıza yardımcı oluyor ancak Laptop içinde bulunan veriler ile hırsızların ne yapacağını bilemeyiz.


 Eğer Laptop’unuz yanlış ellere düşerse en kısa sürede geri almanızın bir yolu var. Çalıntı Laptop bulmaya yardımcı olacak uygulamalar. Eğer sizlere sonraki sayfalarda sunacağımız uygulamalardan birini Laptop’unuz çalınmadan yüklemiş olursanız, en kısa sürede cihazınıza ulaşırsınız.

1- Prey

Prey, bir web kontrol paneli ile sizin kolayca cihazlarınızı bulmanız için yardımcı olur. Prey üzerinde Laptop’unuzun mevcut konumu hakkında bir zaman damgası görürsünüz. Ayrıca uygulama ile çalınan cihazınızı kilitleyebilir, hırsızın erişimini önleyebilir ve hatta hırsızın fotoğrafını çekip kim olduğunu görebilirsiniz.

Aynı zamanda uygulama uzaktan hırsızın online hesaplarınızı ele geçirmesini engellemek için saklanan şifreleri siler. Böylece banka hesapları ve diğer hesaplarınız güven altında olur.  Prey birçok yararlı özellik içerir ve ilk 3 cihazlar için ücretsiz olarak kullanılabilir multiplatform izleme aracıdır. Daha fazla özellik için kişisel sürümüne 5 $ ek ödeme yapmanız gerekiyor.


2 -Find My Mac

Find My Mac, Prey’e göre birkaç fazla özellik daha sunuyor. Eğer ağır Apple ekosisteminde yatırım yapıyorsanız, ücretsiz bir uygulama olan Find My Mac’ı kullanmak isteyeceksinizdir.

 

Bu özelliği etkinleştirmek için, Sistem Tercihi> iCloud ve Find My Mac işaret kutusunun işaretli olduğundan emin olun. Bu özellik iCloud kullanarak kayıp cihazlarınızı izlemenize olanak sağlayan ücretsiz bir hizmettir

 

Birçok Apple cihazlarında kullanabileceğiniz bu uygulama sayesinde çalınan cihazınızdaki verileri uzaktan kontrol edebilirsiniz. Uygulama ücretsiz olup Apple cihazlarına özel olarak geliştirildi.

3- LockItTight

LockItTight, bilgisayarınızı çalan hırsızı gözetlemeniz için size çeşitli araçlar sağlar. Bu uygulamayı kullanarak, çalınan Laptopunuzun konumunu öğrenebilir, hırsızın resmini çekebilir, ekran görüntüsü alabilir ve tarama geçmişini görebilirsiniz.

Bu uygulama ile hırsız bilgisayarınızda ne yaparsa yapsın bileceksiniz. Böylece onun faaliyetlerinden haberdar olup yakalatmanız daha kolay olacak. Ayrıca uygulama eğer yedeklerini almadıysanız size önemli verilerinizi ve dosyalarınızı silmenize veya almanıza olanak sağlar.


4- Laptop için  Lojack

Lojack, çalıntı araba izlemek ve almak için yardımcı olan bir hizmetti. Uygulama şimdi de dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler için hizmeti geliştirildi. Uyumlu dizüstü bilgisayarlara yüklenen uygulama BIOS üzerinde kilitlenir ve başkası tarafından sabit disk silinse bile uygulama silinemez ve kaldırılamaz. Şirket dizüstü bilgisayarınıza yükleme yapmanız için müfettişler gönderir ve uygulama 60 gün içinde kullanmanız gerekir ve işinize yaramazsa şirket size 1000 dolar tazminat ödeyecek. Yıllık koruma ücreti aldığınız hizmete göre 14.99 dolar ve 39.99 dolar arasında değişiyor.


5 -  Undercover
Undercover Find My Mac benzeri bir izleme yazılımı fakat ekstra güvenlik için ekstra özellikler eklenmiş. Diğer ödeme seçenekleri aksine bir abonelik ile değil uygulamayı kurduktan sonra lisans için bir seferde ödeniyor.
Bu uygulama ile de hırsızın fotoğrafını çekebilir ve bilgisayarınızda gerçek zamanlı olarak neler yaptığını öğrenebilirsiniz. Eğer Mac izleme başarısız olursa uygulamanın bir de “B” planı bulunuyor. Uygulama tek bir kullanıcı lisansı için 49 dolar ödeme ile elde ediliyor.Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 22:30

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER