Zirve Yayınevi Cinayetinde 4 Tahliye

Zirve Yayınevi Davasında verilen ara kararda tutuklu yargılanan 3’ü muvazzaf 4 sanığın tahliyesine karar verildi.

Zirve Yayınevi Cinayetinde 4 Tahliye
 Dün sabah saatlerinde alınan güvenlik önlemlerinin ardından başlayan 94. Duruşma sanık savunmaları ile devam etti. Darende’de bulunan Cuma Özdemir’in katılmadığı duruşmada ilk söz alan tutuklu sanıklardan Astsubay Abdullah Atılgan, bağımsız bir mahkeme tarafından yargılanmadıklarını öne sürerek gizli tanık İlker Çınar’ın iddialarını çürüten delilleri mahkemeye sunmasına rağmen bunun savcılıkça mütalaaya alınmadığını savundu. Atılgan, Zirve soruşturmasında görev alan emniyet ve yargı mensuplarının 17 Aralık darbe girişimimden sonra paralel oldukları gerekçesiyle görevden alındığını ileri sürerek Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Diğer sanık Mehmet Çolak ise Malatya İl Jandarma Komutanlığı'nın operasyon yaptığı bütün kişilerin kendileri lehine tanık olarak dinlendiğini iddia ederek hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Tutuklu sanık Astsubay Murat Göktürk’te, normal mahkemede yargılanmaya başladığı için Allah’a şükrettiğini ifade ederek “Bizi içeri alanlar, 17 Aralık sonrasında görevlerinden alındılar. Keşke bana silahlı terör örgütü üyesi demeselerdi de, çekip vursalardı” şeklinde konuştu.

“ADİL YARGILAMA YAPILMADI”

Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan emekli Albay Mehmet Ülger ise adil yargılanmanın yapılmadığını ileri sürerek ülkede her üç kişiden 1’inin yargıya güveni kaybettiğini söyledi. Ülger, Özel Yetkili Mahkemelerin insanları nasıl mağdur ettiğinin iseAnayasa Mahkemesi kararı ile ortaya çıktığını savundu. Ülger, iddianamenin gizli tanık İlker Çınar’ın beyanlarına göre yazıldığını savunarak ‘Bu sahte delillerle hukuk katliamı yapılıyor. Bu vicdani bir sorumluluktur, hiç bir gerçekliği olmayan iddialarla karar verirseniz hukuku katletmiş olursunuz” dedi.

Ülger mevcut şartlar altında cezaevi koşulunda savunmasını hazırlayamadığını da dile getirerek yıllardır sağlık problemi nedeniyle mağdur olduğunu ve tahliyesini talep etti.

4 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Sanıkların savunmasının ardından verilen ara karar da 8 sanıkların tahliye talebini değerlendiren mahkemeye heyeti Malatya Askeri Cezaevinde tutuklu bulunan Astsubaylar Abdullah Atılgan ve Murat Göktürk, uzman çavuş Mehmet Çolak ile Levent Ercan Gelegen’in denetimli serbestlik verilerek tahliye edilmesine karar verdi.

Davada yargılanan Malatya eski İl jandarma komutanı Emekli Albay Mehmet Ülger ile Binbaşı Haydar Yeşil, öğretim görevlisi Ruhi Abat ve Adana Cezaevinde tutuklu bulunan Varol Bülent Aral’ın ise tutukluluklarının devamına karar verildi.

ELEKTRONİK KELEPÇEYE DEVAM

Mahkeme ayrıca geçtiğimiz günlerde elektronik kelepçe ile ev hapsini ihlal ettiği ileri sürülen Emre Günaydın, Hamit Çeker, Salih Gürler, Cuma Özdemir ve Abuzer Yıldırım için ise denetimli serbestlik kararının devamına karar verdi.

Heyet ayrıca Malatya ve Mersin İl Jandarma Komutanlıklarına yazı yazılarak, görev alanlarının sorulmasına ve faaliyetlerinde misyonerlerle ilgili bilgi toplanıp toplanılmadığı, toplanıldı ise bu bilginin nerelerde paylaşıldığı bilgisinin kendilerine ulaştırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 18 Ağustos’a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 10:03

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER