Malatya Zirve Yayınevi Sanıkları Serbest

18 Nisan 2007 tarihinde Alman Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in öldürüldüğü Zirve Yayınevi davasının 5 sanığı 7 yıl aradan sonra tahliye edildi.

Malatya Zirve Yayınevi Sanıkları Serbest

 Malatya'da 18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde çalışan misyoner Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel adlı şahıslar Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım ve Emre Günaydın tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. 5 sanık olaydan hemen sonra polis ekiplerince olay yerinde yakalanmıştı. Sanıklardan Emre Günaydın ise, 3. Kattan atlaması sonucunda yaralanarak yaklaşık 1 ay hastanede tedavi görmüştü.

Zirve Yayınevi Cinayetleri nedeniyle 7 yıldan beri tutuklu yargılanan cinayet zanlıları Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Emre Günaydın’ın avukatları Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdikleri dilekçeler de; “Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması hakkında Terörle Mücadele Kanunun ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklikler yapan 6526 sayılı yasa gereğince” tahliye edilmeleri talebinde bulunmuşlardı.

Yapılan başvuru üzerine dava dosyasının gönderildiği Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk süresini 5 yıla indirilmesi nedeniyle Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler hakkında gece saat 23.00 sularında tahliye kararı verdi. Karar da sanıklar için günlük adli kontrol ve yurtdışı yasağı uygulanması kararlaştırıldı.

Tahliye kararının ardından sanıkların yakınları ile avukatları Soner Demirci, Niyazi Tokmak ve Ekrem Karadeniz Malatya Cezaevi’nin önüne gelerek, sanıkların çıkışını beklediler. Saat 01.45 ile saat 02.30 arasında cezaevinden sırasıyla Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Emre Günaydın çıktılar. Sanıkların çıkarken koğuşlarında baktıkları muhabbet kuşu ve kanaryalarını da kafeslerin içerisinde dışarı çıkarttılar. Sanıklar kendilerini karşılamaya gelen aileleri birlikte cezaevinden ayrıldılar.
Sanık avukatlarından Ekrem Karadeniz, sanıkların 7 yıldan beri tutuklu yargılandıklarını aktararak, son yasal düzenlemede tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi nedeniyle bulundukları tahliye talebinin kabul edildiğini kaydetti.

ZEKERİYA ÖZ DAVAYA DAHİL OLUNCA YARGILAMA SÜRECİ UZADI
Savcı Zekeriya Öz’ün İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı iken 17 Mart 2011 tarihinde başlattığı soruşturmada Ergenekon Terör Örgütü ve Zirve Yayınevi Davası arasında bağlantı bulunduğu gerekçesiyle başlattığı soruşturmada sonrasında Malatya Zirve Yayınevi Davasının 5 asıl sanığı ile birlikte 9 olan sanık sayısı 21’e yükselmiş ve davanın sanıkları arasına Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Emekli Albay Mehmet Ülger ile birlikte 12 askeri personel sanık olarak yargılanmaya başlamıştı. Davanın sanıkları arasında yer alan eski misyoner İlker Çınar ise gizli tanık olarak yer aldı. Zekeriya Öz’un İstanbul’dan başlattığı Zirve soruşturmasından sonra davada ikinci aşamaya geçilerek, yargılama süreci 7 yılda bitirilemedi.

DAVANIN İKİ TANE MÜTALAASI VAR
Zirve Yayınevi davasının 19 Şubat 2010 tarihindeki duruşmasında Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında tutuklu 5 sanık hakkında "Terör, kasten adam öldürme, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve yağmaya teşebbüs" suçlarından ceza talep ederek, Emre Günaydın'ın terör örgütünün kurucusu ve yöneticisi olduğunu, diğer sanıklar Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler'in ise terör örgütü üyesi olduğunu iddia etmiş ve terör örgütü suçundan, cinayetlerden dolayı 3’er kez müebbet hapis, 3’kez hürriyeti tahdit sucundan ve 3’kez de yağmaya teşebbüs suçundan hapis talep etmişti. Cumhuriyet Savcısı davada yargılanan diğer sanıklar Kürşat Kocadağ, Mehmet Gökçe, Varol Bülent Aral ile Hüseyin Yelki'nin haklarındaki suçlamalardan dolayı beratlarına karar verilmesini talep etti.

Zirve Yayınevi'nin 24 Şubat 2014 tarihli 92. Duruşmasında Cumhuriyet Savcısı davanın ikinci mütalaasını vererek Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, Ruhi Abat, Uzman Çavuş Mehmet Çolak, Astsubay Murat Göktürk, Astsubay Abdullah Atılgın, Varol Bülent Aral ve tutuksuz sanık Hüseyin Yelki hakkında “Darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, adam öldürmeye azmettirmekten 3 kez, hürriyeti tehdit suçundan 3 kez ve yağmaya teşebbüs suçlarından da 3 kez cezalandırılmalarını talep ederken, sanıklar Astsubay Adil Akçay, Uzman Çavuş Adem Gedik ve Levent Ercan Gelegen için “Örgüt üyeliğinden”, sanık Aykut Saka için de “Örgüte yardım etmek” suçundan ceza talep etmişti.

Mütalaada davanın asıl sanıkları Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Emre Günaydın için “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, adam öldürme suçundan da 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet isterken, yine hürriyeti tehdit suçundan 3 kez ve yağmaya teşebbüs suçlarından da 3 kez cezalandırılmalarını talep etmiş ve gizli tanık ve sanık İlker Ç. için de etkin pişmanlık yasasının uygulanmasını talep etmişti. Mütalaa da Kürşat Kocadağ ile Mehmet Gökçe’nin de beraatını talep edilmişti.

CEZAEVİNDE TUTUKLU 9 SANIK KALDI
Zirve Yayınevi davasında olayın asıl 5 sanığının tahliye edilmesi ile birlikte tutuklu sayısı 9’a düştü. Dava kapsamında tutuklu olarak Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile birlikte muvazzaf 2 subay ve 2 astsubay, 1 uzman çavuş ile birlikte 1 öğretim görevlisi ve 2 sivil ise halen tutuklu bulunuyor. Cezaevinde tutuklu kalan isimler davanın örgüt kapsamında yargılanıyorlar.

Son Dakika Doğanşehir

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 22:30

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER