Hdp Doğanşehir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutladı

Yaklaşık 150 kişini katılım ile Gerçekleşti. Girişte Gelen Kadınlara Karanfil Dağıtıldı.

Hdp Doğanşehir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutladı

 Program Saygı Duruşu İle Başladı.Hdp Doğanşehir Belediye Eş Başkan Adayı Sayın Sevim Şimşek Gün Anlam Ve Öneli İle İlgili Konuşmasını Yaptı.”Kadının yok Sayıldığı,horlandığı ,ezildiği söz hakkının olmadığı bir ülke   yaşıyoruz.Büyük Usta  Nazım Hikmet’in Dediği  gibi Saframızda yeri öküzümüzden sonra Gelen kadın ,yüzyıllardır ezilmiş,horlanmış,yok sayılmış,erkek egemenliğin gölgesinde ve onlara hizmet için dünyaya  gelmiş bir varlık olarak görülmüştür.Kadınlarımızın çoğu eğitim hakkından yoksun bırakılmıştır,Çocuk doğurup büyütmekle görevlendirilmiş  Dedi.


Katılıcı Olarak  Gelen Malatya Hdp Es Genel Başkanı Beyhan Bali İse Konuşmasında , Dünya  Emekçi Kadınları Günü 40 Bin Dokuman İşçisi Kadının Kendi Emeklerini almak İçin Başlatmış Olduğu Mücadelenin Adıdır.Kadın İşçileri Kendi Haklarını Aramak İçin Yapmış Oldukları Grevde  Üzerineler Kapılar Kapatılmıştı.Ve bu Olayın Sonucunda 129 Dokuma İşçisi Kadın Ölümü İle Sonuçlanmıştır.Bu Mücadele Aslında  Hak Verilmez Ya Alınır Ortaya Koymuştur.Bu Mücadele Sonuç da Kadınları Yerleri Konumları Değişti. Ama iki Sınıf Olmak Zorunda Bırakıldı.Erkek egemen Bir Zihniyet Yetiştirilmesi Sonucu Kadın Evde, İşte  ve Tarlada Savaş’ta En Ezilen Olmuştur. Kadınlar Neden Bu ülkende ikinci Sınıf ,Neden   Bu Sistem Kadına Bunu reva Görüyor Diye Sormak Lazım.Kadınları adı,işi Çok Emeği Çok Kadınları Adı yok. Hdp İse Artık Kadınlara Hakkı Olan Yönetimi Sağlanmış Eş Başkanlık Sistemi İle Kadını Siyaset İçindeki Yeri Sağlamlaşmıştır.dediKonuşmalar Sık sık Slogan Ve Alkışlar Kesildi.Atılan Slogan Jin Jiyan Azidi Ve Yaşasın Kadın Dayanışması Oldu.

Etkinlik Şiir ve Müzik Dinletisi ve Slayt Gösterimi  Yapılmasının Ardından Kadınları Hdp Doğanşehir İlçe Örgütünü Önündeki Halayları İle Son Buldu.
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 22:00

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER