Sürgü Takaz İhalesiz 1 Yıllığına 7500 TL ye Kiralandı

Doğanşehir Sürgü’deki Takas Su Başı Mesiresi, 1 yıllığına ihalesiz olarak kiralandı. 1 yıllık kira bedeli ise sadece 7 bin 500 lira. Kira sözleşmesinde ilginç maddelerin yer aldığı ve ihalesiz olarak pazarlık usulü ile kiraya verilen Sürgü ’deki Takas Mesiresi ile ilgili olarak Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük “ Evet. Hata yapmışız. İhaleye çıkmamız gerekiyordu” diyerek kiralama yönteminde hata yaptıklarını ifade etti.

Sürgü Takaz İhalesiz 1 Yıllığına 7500 TL ye Kiralandı

Sözleşme..

Genel Şartlar başlıklı ve Belediye Başkanı Vahap Küçük ile müstecirin imzası olduğu şartname de ise; “1- Mülkiyeti Belediyemize ait işyeri 01.01.2015 tarihinden başlamak üzere 31.12.2015 tarihinde bitmek üzere kiraya verilmiştir.” deniliyor.

Sözleşmenin ikinci maddesinde, “2- Kiracılık hakkınız 1 (bir) yıl olup, belediyemizin herhangi bir nedenle tahliye talebi olmadığı müddetçe kiralık sıfatınızın devamı ya da sonlandırılması Belediye Encümeni yetkisinde olup, belediye mecura (kiralanan taşınmaz) ihtiyaç duyana kadar veya Belediyenin kiracı ile ihtilafa düşmemesi halinde kiracı ve kiraya verenin gelecek yıllar için protokol/sözleşme hakları devam eder” hükmü ile Belediyenin, kiracı ile bir ihtilafa düşmemesi veya taşınmaza ihtiyacı olmaması halinde sözleşmenin devam edeceğine açık kapı bırakıyor.

Kamu yararı gözetilmedi

Doğanşehir Belediyesi’nin, mülkiyeti kendilerine ait Sürgü Mahallesi Takas mevkiindeki su başı mesiresinin kiralanması işi için ihale açmayıp tek bir işletmeci ile pazarlık usulü sonrası kiraya vermesi ilçe de huzursuzluk yarattı. Konu ile ilgili olarak konuşan ilçe sakinleri; “ Söz konusu taşınmaz, Doğanşehir’in ender mesirelerinden biridir. Malatya’dan olduğu kadar çevre illerden de günü birlik olarak gelenler vardır. Böylesine nadide bir alanın, kamu yararı hiçe sayılarak tek bir işletmeci ile anlaşarak kiraya verilmesi kabul edilir bir şey değil” diyerek kiralama yönteminde kamu yararının göz ardı edildiğini iddia ettiler.

Başkandan samimi itiraf..

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, konu ile ilgili sorular üzerine “Evet. Doğrudur. İhalesiz verdik. Ama hata yapmışız. Yapılacak bir şey yok” ifadelerinden sonra, “Bizi yanıltan kapatılan Sürgü Belediye Meclisinin almış olduğu karar oldu. Ama bu bir gerekçe değil tabii. Üstelik bizden 5 yıllık sözleşme yapmamızı istediler. Ama biz 1 yıllık yaptık. İyi ki de öyle yapmışız.” ifadeleriyle samimi itirafta bulundu.

Kaynak:malatyahaber.com

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:24

Eren Aslan

YORUM EKLE
YORUMLAR
ibrahim DEYİRMENCİ
ibrahim DEYİRMENCİ - 9 yıl Önce

kime verdiğinizi yazmamışsınız ihale olsaydı daha iyi olurdu kim almışsa hayırlı olsun ama bir yıl ne anlıyacak beş yıl olsaydı daha iyi olurdu

SIRADAKİ HABER