Doğanşehir Belediyesi Köyün Mezarlığını Sattı

Doğanşehir 'de filmleri aratmayacak konu. Doğanşehir belediyesi tarafından köyün ortak kullanı alanı olan yaklaşık 30 dönümlü

Doğanşehir Belediyesi Köyün  Mezarlığını Sattı

    Doğanşehir de filmleri aratmayacak konu. Doğanşehir belediyesi tarafından köyün ortak kullanı alanı olan yaklaşık 30 dönümlük arazının içinde mezarlıkla beraber  Doğanşehir belediyesi tarafından satılmasına köylüler tepki göztererek, köyün girişine “ satlık köy  mezarlık %50 indirimli İrtibat Doğanşehir belediyesi” yazısını yazdılar. Kurufasulye şenliğine gelen Ak parti Millet vekili Cemal Akınla da görüşen köylüler, yargıya gidecek. Belediye yetkilileri gelerek levhayı kırdılar.

         Malatya’nın Büyükşehir olması nedeniyle Doğanşehir de köy tüzel kişiliğine ait olan mal varlıklarının Belediyelere geçmeleri sonucunda Kurucaova Kalecik mahallesinde mahallesi  sakinleri kendi otlak malları olan ve üzerinde gençlerin top oynadığı alanı satmalarına tepki gözteren kalecik mahalle sakinlerine ana yol kavşağına Satlık köy levhası asarak seslerini duyurmaya çalıştılar. Belediyenin tepkilere rahmen merra ve mezarlıklarının satıldığını iddia eden mahale sakinlerinden Köylülerden Hüseyin Sülü: “Satılan arazi yaklaşık 30 dönümdür ve yıllardır köylünün malıdır, biz köylü olarak birleşip bu araziyi satın alıp köyümüzün ortak kullanım alanı ilan ettik kimsenin bu arazide hakkı yoktur dedi.
Mustafa Karakaş: 100 yıllık tarlamızı suyuyla beraber satın aldık ve bir kısımını köyümüze mezarlık bir kısmını top sahası bir kısmınıda hayvanlarımızın günlük yolu olarak kullanıyoruz. Burası satıldığı zaman bu köy tamamen mağdur olacaktır. Seçim zamanı başkanımız köye geldiğinde: “Gençler bir isteğiniz varmı ? “ dedi. Bizde tapulu aramiz var burayı biraz düzeltirip gençlerimizin top oynayacağı bi saha yaparsanız memnun oluruz çünkü bizim top oynayacak yerimiz yok dedik. Başkanımız da bize: “Tapuluysa daha güzel daha kolay olur.” Dedi. Ancak bu sözünü unutmuş olabilir. Satılan arazide şuanda 4 tane mezar var bu sorun değil bu mezarlar nakilde yapılabilir, koruma altına da alınabilir ancak bu köyün geleceğini ne yapacağız. O zaman köyümüzüde tel örgüyle çevirsinler, burayı bir ağa almış orayıda başka bir ağa alsın bizde maraba olarak çukurova’ ya gidip çalışalım dedi.

        Ayrıca Fatih isimli Mahalle sakini “ Bu mezarlıkda 20 30 senelik mezarlar var bundan sonra ölülerimizi gömebileceğimiz bir yer olmadığı için başka inançlara göre ölülerimizi yakacağız başka çaremiz kalmadı ayrıca hayvanlarımızın günlük geçiş güzergahı ve köyümüzün yolu bu arazinin içinden geçiyor. Başkanımız bize bu arazinin bir kısmını da top sahası yapacağına söz vermişti. Bu sözünde durmasını ve ortak malımız olan arazimizn yine ortak malımız olarak kalmasını istiyoruz. Kanuni haklarımızı sonuna kadar kullanacağız, çare bulamassak köyümüzü boşaltarak göç edeceğiz” dediler. 

Haber: Sükrü Sağlam

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 09:48

Eren Aslan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan Durmuş
Ramazan Durmuş - 9 yıl Önce

alışalım büyük şehir yasalarına... daha iyi günlerimiz... ne kadar kıymetli araziniz varsa korkun. mesela dedikodular ayyuka çıktı. polat'ta da en rant getiren arsa uçurulmak üzereymiş...

ecevit han
ecevit han - 9 yıl Önce

oylarinizi satar iseniz bu gun bunlarda hakefrrsiniz insan gibi insana oy vermeyin iki kurus icin onurunuzu satin ak partiye bu gunde bunalar haktir size kendi onurunu satan insan her seyi gorur ve yasar ama onuru icin mucadle ederse insan onuruyla yasar uc kurus alabilmek icin bunlar basinza gelecek mis hic kimse ders almamis bu akp den helal olsun arkadaslar size .

ALİ BEY
ALİ BEY - 9 yıl Önce

ya demek neymiş şemsiye açılmıyorumuş :d

SIRADAKİ HABER