Entegre Çöp Projesi Doğanşehir 'de kapsayacak

Entegre Çöp Projesi Doğanşehir 'de kapsayacak.Malatya Orduzu Karamildan mevkiindeki mevcut çöp sahasında bulunan çöp ayrıştırma istasyonu binasının Malatya Entegre Çevre Projesi kapsamında modernize edildiği bildirildi

Entegre Çöp Projesi Doğanşehir 'de kapsayacak

Çöpgaz Elektrik Santrali’nden, Güneş Enerji Santrali’ne, Malatya Çevre Entegre Projesi’nden, Gürültü Haritası’na kadar çevreyle ilgili birçok projeyi uygulamaya alan Malatya Büyükşehir Belediyesi,  Malatya Entegre Çevre Projesi’ni de adım adım hayata geçiriyor.

Konuyla ilgili olarak Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından,   Orduzu Karamildan mevkiindeki mevcut çöp sahasında bulunan çöp ayrıştırma istasyonu binasının Malatya Entegre Çevre Projesi kapsamında modernize edildiği bildirildi.Modernize çalışmalarının ise % 40 oranında tamamlandığı, geri kalan kısmının da önümüzdeki aylarda tamamlanacağı bildirildi.

Malatya Entegre Çevre Projesi kapsamında modernize edilen ayrıştırma binasında, il genelinde toplanan katı atıklar ayrıştırıldıktan sonra; 4 ayrı prosesten geçirilerek, 3 farklı teknoloji ile elektrik enerjisi elde edileceği bildirildi.

Proje çerçevesinde; Akçadağ, Doğanşehir, Darende, Pütürge ve Doğanyol ilçelerinde aktarma istasyonlarının kurulacağı,   tesisin saate 40 ton atığı işletme kapasitesine sahip olacağı ve tüm evsel atıklardan plastik, cam, pet, kâğıt-karton, metal vb. malzemelerin ayrıştırılarak geri dönüşümünün sağlanacağı vurgulandı.

Geri kalan organik atıkların mevcut çöp sahasında yapılacak olan Biyometanizasyon tesisine; kalorifik değeri yüksek olan atıkların yine yeni yapılacak olan Gazifikasyon tesisine ve yarı organik, inorganik atıkların ise Kapıkaya Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf sahasına taşınacağı kaydedildi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER