Turfanda kayısının fiyatı 10 liraya çıktı

Malatya’da Mart ayının son günlerinde yaşanan zirai don nedeniyle, tezgahlardaki yerini alan ilk kayısılar bu yıl kilogramı 10 liradan satılıyor.

Turfanda kayısının fiyatı 10 liraya çıktı

 Malatya’da yaşanan don olayından ötürü yüzde 100’e yakın oranda hasar gören kayısıda hasat dönemi buruk başladı. 2013’te 428 bin 310 ton olarak gerçekleşen rekoltenin bu yıl 30 bin 250 ton olması beklenirken, her yıl fiyatı en fazla 3 liraya çıkan Malatya kayısısı, bu yıl fiyatını üçe katladı. Kayısı, tezgahlarda 5 ila 10 lira arasındaki fiyatıyla yerini alırken, satıcılar kayısının fiyatının çeşidine göre değiştiğini söylediler.

Bu yıl sadece Karakaya Baraj gölü çevresindeki bahçelerde kayısı bulunduğunu dile getiren Manav Yasin Yıldız, “İri kayısı 10 lira, kaba aşı 7,5 lira, Hasanbey türü ise 5 liradan satılıyor” dedi. Bu fiyatların başlangıç fiyatları olduğunu düşünen Yıldız, önümüzdeki günlerde fiyatların düşmesini beklediklerini söyledi.

Kayısının fiyatındaki bu artış, tüketicileri de şaşırttı. Fiyatların yüksek olduğunu, bu nedenle de tadımlık olarak az miktarda kayısı alacaklarını söyleyen bazı tüketiciler, doyumluk kayısı yemek için fiyatların düşmesini bekleyeceklerini de ifade ettiler. 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 18:54

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER