PTT Kargo Tütün Gönderimine Başlayacak

Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut, PTT Kargonun kısa bir süre içerisinde tütün gönderimine başlayacağını bildirdi.

PTT Kargo Tütün Gönderimine Başlayacak

Bulut, yaptığı açıklamada, tütünün Çelikhan için ölüm kalım meselesi olduğunu ifade etti.

Bu konuyu bakanın huzurunda da ifade ettiğini anımsatan Bulut, "Ben söylediğimde bakanımıza, Oda ve STK başkanları da vardı. Tütünün herhangi bir şekilde yasak olması Çelikhan ilçesini öldürür. Adıyaman’ı kardan zarar ettirir. Biz Türkiye gündemine getirdik ve şimdi çok şükür Adıyaman tamamında sarılıyor. Diğer illerimiz sarılıyor. Bundan da memnunuz, biz şimdi hep bana diyen zihniyetten değiliz. Biz insanlarımızın her taraftan huzur içinde bir gelire sahip olmasını da isteriz. Bizim mesele orada kar etme değil. Yaşam meselesidir. Ayakta kalabilme meseledir"dedi.

- ÇELİKHAN TÜTÜNÜNÜN GELİRİ EĞİTİME GİDER

celikhanhaber.com Haberine Göre ;

Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut, PTT Kargonun kısa bir süre içerisinde tütün gönderimine başlayacağını bildirdi. 
Çelikhan tütününün gelirinin eğitime gittiğinin altını çizen Bulut, şöyle devam etti:

"Hatta bir ara bir haberde geliri PKK’ya gidiyor gibi bir haber oldu.  Ben de diyorum ki gelsin araştırsınlar, Çelikhan tütününün yüzde 99,9’u eğitime gidiyor. Şimdi Adıyaman merkez ve Kahta’da bir çok ilçemizde yaz mevsiminde geçici işçiliğe insanlarımız gider, Çelikhan’da gitmemiştir. Çünkü 2-3 dönüm arazi vardır. Bizde ağa, paşa yok. Herkesin 2-3 dönüm arazisi var. İnsanlar yediden yetmişe herkes tütün tarlasında yetişebilecek durumdadır. Geçici işçinin yevmiyesini evinde kazanabiliyor. Mesele çok zengin olduğu için değil. Burada sosyal adalet kendiliğinden koyulmuş. Gerger ve Sincik ilçelerimizin işadamları var. Çünkü gidip dışarıda çalışmışlar, kazanmışlar. Çelikhan’ın iş adamı yok.  Eğitim yönü ile güçlüler. Türkiye’nin her bir köşesinde devlet memurluğu, kamu görevliliği yapıyorlar. Kamu görevi yapan kişiden de işadamı çıkmaz. Eğitimimizi daha fazla güçlendiririz. Tütünde büyük yol aldık. Adıyaman milletvekillerine teşekkür ederim. Türkiye gündeminde tuttular. Cumhuriyet tarihinde bir devrim yaptılar. Milletimiz farkında değil. Bunun devlet tarafından kayıtlı serbest bir alın teri karşılığı piyasaya sürülebilir yolunu açalım. Tabi bu yol kolay değil çeşitli zorlukları var"

- KALİTE BOZULMASIN

Tütünde kalitenin bozulmaması gerektiğine dikkat çeken Bulut, "Bu son dönemde kargo meselesin de geçen hafta Ankara’daydım, sabahtan akşama kadar TBMM Başkanvekilimiz Ahmet Aydın, iç işleri bakanlığı ve ulaştırma bakanlığından kargo genel müdürlüğü nezdinde, il nezdinde telefon ederek gerekenleri bildirdi. Bunun sonucu PTT kargosu kısa bir zaman dilim içinde emir verilmiş, bir hafta içinde gelip üretici tütün alıp taşımacılığını yapacak. Bu bir alternatiftir, bundan sonra herhangi bir sıkıntı çıkmaz. Ben bunun ticaretini yapan insanlarımızdan Adıyamanlı hemşerilerimizden şunu rica ediyorum; Devlet üzerine düşeni yapıyor. Gerçekten ben buna gönülden inanıyorum. Biz yanlışa düşüyoruz. Ürün kalitesini bozarsan, vatandaşın sağlığını göze almadan hareket edersen, ürünü piyasaya sunmak istersen devlette bileğinden tutar gereğini yapar. Biz kendimize çeki düzen verelim. Ürün temiz bir şekilde ticari sahaya sevk edelim. Bu marka tutsun."ifadelerini kullandı.

- KOOPERATİFLEŞMEDE YÖNETMELİK DAHA AÇIKLANMADI

Kooperatifleşme sürecine de değinen Bulut, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kooperatif boyutunda yönetmenlik çıkmadı, bunla ilgili çok konuştuk. Milletvekillerimizde çok üstüne düştü. Ne yaparsak kooperatiflerle bu işin üstünden çıkarız. Kalıcı olur. Ama vatandaşımız gelişi güzel Ticaret İl Müdürlüğümüz ve genel müdürlükten bir kooperatif kurmak için belge alıyorlar, o para etmez. Neden etmez. İnsanlar gelip sana üye olacak, sana inanacak, yönetime ve o işin başını çekecek insana inanacak. Bakacak, sen bu işi yapabilir misin, yapamaz mısın. İlgili kamu kuruluşları da öyle. Ve buna üye sayısı mutlaka koyarlar.  Koymazlar ise olmaz. Benim sana yetki verebilmem için senin mesela 500 üyen olman lazım. Ben bakıyorum Adıyaman merkez ve Çelikhan’da dilekçesini veren verene. Unutulmamalı ki vatandaş gelip üye olmaz ise sen de o kooperatif kuramazsın. Yani her şey yapabilmede doğru davranmadadır"     

Haber Foto :celikhanhaber.com

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 09:35

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER