Doğanşehir Kaymakamlığı 2013 Yılında Yapılan Faaliyetler

KÖMÜR YARDIMI ,YAYLA YOLU,KANALİZASYON ŞEBEKESİ,ELMA VE KÜLTÜR FESTİVALİ,MENFEZ YAPIMI,FUTBOL VE ATLETİZM SAHASI,SULAMA TESİSİ, İÇME SUYU TESİSİ,ASFALT ÇALIŞMASI,İFTAR ÇADIRI,BİSİKLET YARIŞMASI,BİLİM ATÖLYESİ,FOTOĞRAF YARIŞMASI,KEKLİK SALIMI,HAYAT BOYU ÖĞRENME FUARI,HALK EĞİTİM SERGİSİ,GÜNEDOĞRU MADEN SUYU,ANNELER GÜNÜ,ÇOGEP,FİDAN DİKİMİ,KİTAP FUARI, FİDAN DAĞITIM TÖRENİ,KÜTÜPHANELER HAFTASI,YAŞLILAR HAFTASI,ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ,ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİNE İLK MÜDAHALE ARACI.

Doğanşehir Kaymakamlığı   2013 Yılında Yapılan Faaliyetler

KÖMÜR YARDIMI

Doğanşehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, Doğanşehir İlçe merkezi ve köylerinde yaşayan ve maddi durumu iyi olmayan 1100 aileye toplam 1100 ton kömür yardımı yapıldYAYLA YOLU


Doğanşehir Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinin yaptığı çalışmalarla Beğre Köyü Yayla yolu kullanıma açıldı.

Doğanşehir Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinin yaptığı çalışmalarla Örencik Köyü Kurudağ Mezrası Boruk Yaylasının yolu kullanıma açıldı.KANALİZASYON ŞEBEKESİ


İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan
 Güzelköy Köyü Kanalizasyon şebekesi hattı yapım işi çalışması tamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan 
Kadılı Köyü Kanalizasyon şebekesi hattı  ve fosseptik çukuru yapım işiçalışması tamamlandı.
ELMA VE KÜLTÜR FESTİVALİDokuzuncusu düzenlenen Elma ve Kültür Festivali coşkuyla kutlandı. Festivale; ilçemiz Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR,  Belediye Başkanı İbrahim KARAMAN, Milletvekili Bülent TEZCAN, Milletvekili Veli AĞBABA, Cumhuriyet Savcısı Serkan Tayyar ÜNSAL, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Hasan Hüseyin ERKOÇ, Afet ve Acil Durum İl Müdürü Hamza DEMİRALP,  Garnizon Komutanı Özkan GÜNEŞ, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan AŞKIN, , İl ve ilçe Siyasi Parti Başkanları, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, İşadamları, Sivil Toplum Örgütleri Yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. 

 
MENFEZ YAPIMI
İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Beğre Köyü Sarıdere Mezrası Menfezyapım çalışması tamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Örencik Köyü Hopun Mezrası üç adetMenfez yapım çalışması tamamlandı. 

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Beğre Köyü Pınarbaşı Mezrası Menfezyapım çalışması tamamlandı. 


FUTBOL VE ATLETİZM SAHASI


Vatandaşlarımızın spor yapmalarını sağlamak amacıyla İlçemizin önemli ihtiyaçlarından ve gündem maddelerinden olan sentetik (suni çim) Futbol-Atletizm sahasının ihalesi yapılarak yapımına başlandı. Yapım işinin Aralık 2013 te bitirilmesi öngörülmektedir.


 SULAMA TESİSİ


İlçemiz Örencik Köyü Hopun Mezrası Sulama Tesisi Projesi yapım işi 
çalışması tamamlandı.

İlçemiz Karanlıkdere Köyü İncirli Mezrası Sulama Tesisi Projesi yapım işi çalışması tamamlandı.

 
İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Kelhalil Köyü İçme Suyu Tesisi yapım işi çalışması tamamlandı.

İÇME SUYU TESİSİ


İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Hudut Köyü İçme Suyu
 Tesisi yapım işi çalışması tamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Günedoğru Köyü Güneş Enerjili Terfili İçme Suyu Tesisi yapım işi çalışmasıtamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan 11 Köyün içme suyu depolarının fayans kaplama ve otomatik klorlama sistemi kurulumu yapım işi çalışmasıtamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Beğre Köyü Esefler Mezrası İçme Suyu Tesisi yapım işi çalışmasıtamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Örencik Köyü Kurudağ Mezrası İçme Suyu Tesisi yapım işi çalışmasıtamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Yolkoru Köyü 
İçme Suyu Tesisi yapım işi çalışması tamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Eskiköy Köyü Akçukur Mezrası İçme Suyu Tesisi yapım işi çalışmasıtamamlandı.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Reşadiye Köyü Çamurlu Mezrasıİçme Suyu Tesisi yapım işi çalışmasıtamamlandı.


İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Altıntop Köyü 
İçme Suyu Tesisi yapım işiçalışması tamamlandı.


Hudut Bahçeciler İçmesuyu Tesisi Yapımı...Yuvalı Köyü İçmesuyu Tesisi Yapım İşi.

İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Altıntop Köyü İçme Suyu Tesisi yapım işiçalışması tamamlandı.


ASFALT ÇALIŞMASI


İlçemiz 2013 yılı KÖYDES programında yer alan Gövdeli Grup Yolu (1,7 km) ve Altıntop Köyü (700 m) I. Kat asfalt sathi kaplama yapım işi çalışmaları tamamlandı. 
Beğre Köyü 4 km, Yolkoru Köyü 3 km, Elmalı Köyü 700 mt, Suçatı, Yuvalı ve Karaterzi Köyü 5,2 km II. Kat asfalt kaplama yapım işi tamamlandı.
İFTAR ÇADIRI

İlçemiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Doğanşehir Hükümet Konağı bahçesinde oluşturulan İftar çadırı Ramazan Ayı boyunca Doğanşehirli hemşehrilerimizin istifadesine sunulacaktır. Doğanşehir Kaymakamlığı olarak Tüm İslam Aleminin Mübarek Ramazan Ayını tebrik ederiz.


BİSİKLET YARIŞMASI

İlçe Kaymakamımız Mehmet SOĞUKPINAR, Polat Belediye Başkanlığınca, Polat Beldesinde ve civar köylerde ikamet eden ilk ve orta dereceli öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında düzenlenen bisiklet yarışmasına katıldı. Yarışma öncesi Kaymakamımız, Yarışmaya katılan öğrencilere başarılar dileyerek, öncelikle kendi emniyet ve yol güvenlik tedbirlerini almalarını istedi. Yarışma esnasında Malatya’dan Polat Beldesine kadar bisikletleriyle gelen Malatya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneğinden 20 bisikletçi yarışmacılara nezaret etti. 

BİLİM ATÖLYESİ


İlçemiz ilk ve orta öğretim kurumlarında öğrenim gören genç mucitlerin tasarlamış oldukları projelerin sergilendiği Doğanşehir ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü bilim atölyesinin açılışı yapıldı. Birbirinden renkli projeler sergide yarışırken, öğrenciler kendi enstürmanlarıyla mini konser verdiler. FOTOĞRAF YARIŞMASI

Malatya Valiliği tarafından uygulamaya konulan Malatya Değerler Eğitimi Projesi (MADEP) kapsamında Doğanşehir İlçesinde öğrenim görmekte olan İlk ve Ortaöğretim çağındaki öğrenciler arasında fotoğraf sanatını özendirmek, yardımlaşma ve dayanışma konularında farkındalık oluşturmak, sosyal ve bireysel duyarlılığı geliştirmek amacıyla Doğanşehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca düzenlenen “Yardımlaşma ve Dayanışma” konulu fotoğraf yarışması neticesinde Doğanşehir Anadolu Lisesinden Ümran DEDE birinci, Çığlık A. GÜNGÖR ortaokulundan Ali Umut ŞAHİN ikinci, Doğanşehir Anadolu Lisesinden Merve KASAKOLU üçüncü olmaya hak kazanmışlardır.

Dereceye giren öğrenciler, birinciye 1000tl, ikinciye 500tl, üçüncüye 250tl olmak üzere İlçe Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR tarafından ödüllendirildiler. İlçe Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR, konu ile ilgili yaptığı açıklamada ”Sadece öğrencilerimizin ders saatlerini değil, boş zamanlarını da yönetebilmemiz gerekiyor. Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren çeşitli alışkanlıklar, çeşitli zevkler, hobiler kazandırmalıyız. Her çocuğumuz en azından bir enstürman çalmayı öğrenmeli, bir spor dalıyla ilgilenmeli, kitap okuma alışkanlığı kazanabilmeli, ilgi duydukları alanlarda kendilerini gerçekleştirmeliler. Biz yöneticilerse öğrencilerimizin ilgi duydukları alanlarda kendilerini geliştirebilecek ortamı sağlamakla mükellefiz. Özellikle Halk eğitim ve Milli Eğitim Müdürlüklerimize bu noktada önemli sorumluluklar düşmektedir. Düzenlediğimiz Fotoğraf yarışmasına bir hayli öğrencimiz katıldı. Öğrencilerimiz, bayağı emek harcamışlar, “Yardımlaşma ve Dayanışma” konularında birbirinden anlamlı fotoğraflar çekmişler. Ben hepsini tebrik ediyorum. Geleceğin fotoğraf sanatçılarının ilçemizden çıkmasını temenni ediyorum” dedi.


KEKLİK SALIMI

İlçemiz Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR, Doğanşehir Orman İşletme Şefi Mehmet Mustafa DAĞDELEN ve Orman işletme Şefliği personelinin katılımıyla doğaya yüz kadar keklik bırakıldı.

Yapılan çalışmayla doğal yaşam alanlarının tahrip olması, yanlış tarım uygulamaları ve bilinçsiz avlanma gibi nedenlerle keklik popülasyonu ciddi boyutlarda tehdit altında kaldığından; ilçede azalan keklik popülasyonunu eski durumuna getirmek, tarım alanlarına zarar veren çekirgelerle, süne, kımıl ve kene ile mücadele etmek, bozulan doğal dengeyi yeniden tesis etmek amaçlanmaktadır.HAYAT BOYU ÖĞRENME FUARI

Doğanşehir Halk Eğitim Müdürlüğü, 30 Mayıs- 2 Haziran tarihleri arasında Hayat Boyu Öğrenme kavramının tanıtılması ve sürece bütün Malatyalıları katmak amacıyla ilimizdeki bütün Halk Eğitim Merkezlerinin ve Malatya Belediyesi Sanat Merkezlerinin (Mabesem) katılımıyla düzenlenen “Hayat Boyu Öğrenme Fuarı” na katılarak yapmış olduğu faaliyetleri sergiledi.

HALK EĞİTİM SERGİSİ

 İlçe Kaymakamımız Mehmet SOĞUKPINAR, Polat, Sürgü, Söğüt beldeleriyle, Fındık ve Savaklı köylerinde düzenlenen halk eğitim sergi açılışlarına katıldı. Kaymakamımız açılış konuşmalarında “Halk eğitim kursları kursiyerlerimizin katılımıyla, iştirakleriyle anlam kazanıyor; katılımlarından ötürü tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Önümüzdeki senelerde halk eğitim yetkililerinden, açılan kursları daha da zenginleştirmelerini, fark yaratacak, katma değer yaratacak kursların açılmasını, kursiyerlerimizin ufkunu geliştirecek kursların vatandaşlarımızın istifadesine sunulmasını özellikle rica ediyorum” dedi. SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI
  Her yıl 13-19 Mayıs günleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında İlçe Kaymakamımız Mehmet SOĞUKPINAR, İlçe SGK Müdürü Ahmet Fehmi BOZAN ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin SÖYLEMEZ, Fındık Köyü İlkokulunu ziyaret ederek öğrencilere çeşitli hediyeler verdiler. Okul ziyareti esnasında İlçe SGK Müdürü Ahmet Fehmi BOZAN, Sosyal Güvenlik kavramı ile ilgili Fındık Köyü İlkokulu öğrencilerini bilgilendirdi.

GÜNEDOĞRU MADEN SUYU

İlçemiz Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edilen ve böbrek rahatsızlıkları, idrar yolları, yaralar ve ayak kaşıntıları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen Günedoğru Köyü (Harapşehir) doğal maden suyu kaynağı ıslah çalışması tamamlandı. 


ANNELER GÜNÜ

 İlçemiz ve ilçemize bağlı belde ve köylerde ikamet eden Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz olan Doğanşehirli 25 Anneye, her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan “Anneler Günü” münasebetiyle Doğanşehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanan proje ile 250’şer TL nakdi yardım yapıldı.

Doğanşehir Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR yaptığı açıklamada “Toplumumuzda kadının ve annenin yeri her zaman çok özel konumda olmuştur. Annelerimizin bizler üzerindeki hakları ödeyemeyeceğimiz kadar çoktur. Maddi durumu iyi olmayan ailelerde çocuklarımızın annelerine istedikleri, gönüllerinden geçen hediyeleri alamadıklarını biliyoruz; bu sebepten ötürü çocukları adına annelerine küçük bir hediye vermek istedik. İyi günlerde çocuklarıyla birlikte harcasınlar. Proje kapsamında İlçemizde ikamet eden ve maddi durumu iyi olmayan anneleri evlerinde ziyaret ederek hayır dualarını almak istiyoruz. Tüm annelerin Anneler Gününü kutluyorum ” Dedi.


ÇOGEP
Doğanşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanarak uygulamaya konulan Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP)” kapsamında İlçemizde öğrenim gören 48 öğrenci, Başkent Ankara’yı, I. Ve II. Meclisi, Anıtkabiri, Taceddin Dergahını ve Ankara Kalesini gezme imkanına kavuştular. 

FİDAN DİKİMİ
 İlçemiz Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR,  Doğanşehir Orman İşletme Şefliği ve METEM tarafından organize edilen fidan dikim törenine katıldı. Program kapsamında METEM bahçesine 500 adet çam fidanı dikimi gerçekleştirilerek; fidanlara dikimi yapan öğrencilerin isimleri verildi.

KİTAP FUARI


Doğanşehir
 Kaymakamlığının himayesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün girişimleri ve 14 yayın evinin iştirakiyle ilçemizde kitap fuarı düzenlendi. Fuar açılışına İlçemiz Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve ilçemizde öğrenim gören öğrenciler katıldı.  

 FİDAN DAĞITIM TÖRENİİlçemiz Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR ve Kamu kurum ve kuruluşları yetkililerinin katılımıyla fidan dağıtım töreni düzenlendi. Kaymakamımız Mehmet SOĞUKPINAR, yaptığı konuşmada: “İlçemizde ormanlaşmanın arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla bu fidanları vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Vatandaşlarımızdan bu fidanları uygun ve doğru şekilde dikmelerini ve fidanlara çocukları gibi bakmalarını istiyoruz. Doğru yere, doğru şekilde dikilmiş bir fidan daha çabuk büyüyecektir” dedi

KÜTÜPHANELER HAFTASI


25-31 Mart Kütüphaneler Haftası uyarınca Kaymakamımız Mehmet SOĞUKPINAR, ilçemizde en fazla kitap okuyan öğrencileri kitapla ödüllendirdi. Kaymakamımız, öğrencilerle yaptığı görüşmede; “okumayı yaşamınıza yaymalısınız, kitabı kendiniz için okumalısınız. Kitap okumak hem zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacak, hem de hayal edemeyeceğiniz şekilde düşünce kabiliyetinize katkı sunacaktır. Kitap okuma alışkanlığınızı artırarak devam ettirmenizi temenni ediyorum. Kütüphanemiz kurumsal ve fiziksel anlamda tam olarak istediğimiz gibi olmasa da oradaki kitaplardan faydalanmanız kişisel gelişiminiz yönünden önem arz etmektedir” dedi.


YAŞLILAR HAFTASI


 İlçemiz ve ilçemize bağlı belde ve köylerde ikamet eden ve 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz olan 140 vatandaşımıza 18-24 Mart arasında kutlanan Yaşlılar Haftası münasebetiyle Kaymakamlığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanan proje ile 200 TL nakdi yardım yapıldı.

     Doğanşehir Kaymakamı Mehmet SOĞUKPINAR yaptığı açıklamada Yaşlılarımıza sahip çıkmak, insanlık, yurttaşlık ve mesleki vazifemizdir. Yaşlılık dönemi itibar ve saygı gerektirmektedir, Yaşlılara hürmet bir minnet borcudur. Onların tecrübelerinden istifade etmeyi bilmeliyiz. Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak hepimizin öncelikli görevi olmalıdır. Proje kapsamında İlçemizde ikamet eden 65 yaşın üzerindeki amcalarımızı ve teyzelerimizi evlerinde ziyaret ederek hayır dualarını almak istiyoruz. 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızın Yaşlılar Haftasını kutluyorum ” Dedi.


  ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ

   Doğanşehir  Orman Işletme Şefliği Hizmet Binası Onarımı yapım işi bitirilerek hizmete açıldı.

ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİNE İLK MÜDAHALE ARACI.

     Doğanşehir  Orman Işletme Sefliğine olası bir yangında ilk müdahale için ekip taşımada ve orman yangınlarına kısa sürede etkili müdahale etmede kullanılacak yangına ilk müdahale ekip aracı alındı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2013, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER