Ağbaba, Doğanşehir'deki Cinsel İstismarı Sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Doğanşehir’de 9 yaşındaki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarı meclis gündemine taşıdı. Ağbaba, AKP li siyasetçilerin olayın üstünü örtmek için verdiği mücadeleyi, çocukları korumak için vermesini istedi.

Ağbaba, Doğanşehir'deki Cinsel İstismarı Sordu

Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’nde ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki bir kız çocuğunun akrabası ve iki komşusu tarafından istismar edildiği olayının ortaya çıkmasının ardından kamuoyunda tepkiler devam ediyor. Yaklaşık 9 aydır yaşandığı öne sürülen olay, çocuğun ruh halindeki değişikliği öğretmenin fark etmesiyle ortaya çıkmış, çocuğu istismar eden akraba M.D. ile komşular B.B. ve M.B. istismar suçlamasıyla tutuklanmış, 9 yaşındaki çocuk devlet korumasına alınmıştı.

İDDİALAR MUTLAKA ARAŞTIRILMALIDIR

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Son 10 yılda çocuk istismarının yüzde 700 arttığı ifade ediliyor.İstismarın son örneği Doğanşehir’de karşımıza çıktı.Devlet kadına ve çocuğa yönelik şiddet, taciz ve tecavüzlere karşı acil tedbirler almalı, kadın ve çocuk koruma birimleri oluşturulmalı, kadın ve çocuk bakanlığı ayrı bir bakanlık olarak değerlendirilmelidir. Doğanşehir kamuoyunda AKP’li siyasetçilerin konuyla ilgili yargıya müdahale etmek istedikleri konuşulmakta, zanlılardan birinin Doğanşehir Belediyesi’nde çalıştığı iddialarının da mutlaka araştırılması gerekmektedir ”dedi.

BAKAN SELÇUK’A SORULAR

Ağbaba, konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına bir de soru önergesi verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuyla ilgili Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti;

“Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’nde yaşayan olayın ardından Bakanlığınız tarafından olaya müdahil olunmuş mudur? Olayın kapanması için AKP’li siyasetçilerin müdahale ettiği yönündeki iddialar doğru mudur? Bakanlığınız tarafından olayın bu yönü araştırılmakta mıdır? Yaşananları araştıranların, olayı kapatmak isteyen zanlıların yakınları tarafından tehdit edildiği iddiaları doğru mudur? Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında mağdur ve failin evlenmesi halinde, cezanın ertelenmesini ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını öngören yasa düzenlemesi son günlerde yeniden tartışmaya açılmıştır.“Erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaları affedecek” yasa tasarısı ile cezaevinde bulunduğu ileri sürülen 10 bin kişinin tahliye edilmesi öngörülmektedir. Doğanşehir’de yaşanılan ve infial yaratan olayın tartışmaları devam ederken meclise böyle bir yasanın tekrar getirilmesi bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir? Türkiye’nin aile yapısını korumakla görevli bakanlık olarak, AKP Hükümetinin tecavüzü aklayan, onaylayan yasaları meclise getirmesini engelleyemiyor musunuz?”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER