Tablet bilgisayarlar PC yi gözden düşürdü

PC dünyasına ait en son veriler, özellikle gelişmekte olan ülkelerin internete bağlanmak için mobil cihazları tercih etmeye başlamasıyla PC’lerin hızla gözden düştüğünü gösterdi. 2013'te mobil cihaz ve PC satışlarının 2,3 milyarı aşması beklenirken, en düşük pay tablet bilgisayarların altında ezilen PC'lere düşüyor.

Tablet bilgisayarlar PC yi gözden düşürdü

 Küresel araştırma şirketi IDC’nin verileri, ‘PC döneminin geçmişte kaldığına’ işaret ediyor. 2011’de dünya genelinde 359 milyon satış rakamına ulaşarak iyi bir performans sergileyen PC’ler, 2013 yılında hılz düşüşe geçti.

ICD, 2012’ye oranlar 2013’te PC satışlarının yüzde 9.7 azaldığını ve kötü gidişin 2017’ye kadar sürmesinin beklendiğini belirtti.

PC’lerin giderek güç kaybetmesinin en büyük nedeni ise internete bağlanmak için ana cihazlar olarak tercih edilen akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar. ICD, başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde PC satışlarının çift haneli düşüşler yaşacağını öne sürerken, HP ve Dell gibi PC devleri bu değişimden önemli ölçüde etkilenmiş durumda.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER