Doğanşehir Hdp 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlaması Yaptı

HDP öncülüğünde Doğanşehir’de düzenlenen etkinliklerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için yapılan etkinlikte konuşan HDP Doğanşehir Eş Başkanı Sevim Şimşek Bayram, “Kadınlarımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır” dedi.

Doğanşehir Hdp 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlaması Yaptı
Doğanşehir’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Kolları öncülüğünde dün HDP ilçe binasında yapılan etkinliğe HDP Eş Başkanı Sevim Şimşek Bayram, HDP Kadın Kolları Başkanı Leyla Alakuş ve çok sayıda kadın katıldı. 

Doğanşehir İlçe binasında biraraya gelen çok sayıda kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için etkinlik yaptı. HDP Doğanşehir ilçe binasında yapılan etkinliğin açılış konuşmasını HDP Kadın Kolları Başkanı Leyla Alakuş yaptı.


Alakuş, açıklamasında, kadının yeri geldiğinde ganimet, yeri geldiğinde ise cinsel obje olarak kullanıldığına vurgu yaparak, “Kadın anaerkil toplumdan ataerkil topluma doğru giden yolda haklarından alıkonularak dört duvar arasında köleleştirilmiştir. Toplumda temsili hakkı elinden alınan kadın binlerce yıl bu hakkından mahrum bırakılmıştır. Erkek egemenliğinde kadınlarımız, yeri geldiğinde bir cinsel obje yeri geldiğinde bir reklam firmasındaki araç haline gelmiştir. Tüm bunlara maruz kalan kadın kimi zaman Şengal’de olduğu gibi savaşlarda ganimet kimi zaman ise evinde değeri öküzden sonra gelen bir köleye dönüşmüştür” açıklamalarında bulundu.KADINLARDAN YENİ YAŞAM ÇAĞRISI

Açıklamasının devamında, kadının toplumda hak ettiği değeri alması noktasında erkeklere büyük bir rolün düştüğünü belirterek, “Biz kadınlar yeni yaşam çağrısıyla birlikte kadın ve erkeğin kolektif bir çalışma içerisinde yer almasını istiyoruz. Bu çağrıyla beraber göğün yarısının kadın yarısının ise erkeklerin olması çabası peşindeyiz” diye konuştu.

“KADIN HAKLARIYLA KADINDIR”

Alakuş’tan sonra söz alan Doğanşehir HDP Eş Başkanı Sevim Şimşek Bayram, 153 yıl önce Amerika’da ağır çalışma koşullarına karşı geldikleri için yaşamlarını kaybeden 118 emek işçisi kadının tarihi geçmişine dikkat çekerek, şunları söyledi: 


“Bugün 16 saatlik çalışma süresi ve düşük ücretler olmak üzere çalışma şartlarının iyileştirilmesi için verdikleri kanla ve gözyaşıyla sona eren şanlı mücadelenin yıldönümüdür. Bu önemli günde unutulmamsı gerekir ki kadın haklarıyla kadındır. Kadınlarımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır.”8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için düzenlenen etkinliklerde yapılan konuşmalardan sonra Leyla Özalp ve Kardelen Güler günün anlam ve önemine atfen şiir okudu. Etkinlikler müzik eşliğinde devam ederken tüm katılımcılarda büyük coşku gözlemlendi.
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 09:30

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER