Kalp atışlarınız şifreniz olacak

Bilim insanları ve mühendisler, dijital dünyada gerçekleştireceğiniz tüm işlemlerde kimlik tanımlaması olarak kullanabileceğiniz özel bir bileklik geliştirdi. Bileklik, kalp atışlarınızı şifre olarak kullanıyor.

Kalp atışlarınız şifreniz olacak

 Geleneksel şifreleri yakında tarihe gömecek olan teknolojiler, yüzde 100 güvenlik sağlayan yeni nesil yöntemler sunuyor. Bilim insanları, dijital dünyadaki hesaplarınızı korumak için bugüne kadar düşünülen beyin dalgaları ve dijital parmak izi gibi girişimlerin ardından, ‘kalp atışı’ yöntemini geliştirdi.

Nymi adı verilen bileklik, elektrokardiyogram (ECG) alıcıları kullanarak kapl atışlarını takip ediyoe ve iPad’lerden, otomobil bilgisayarlarına kadar birçok cihaza yansıtabiliyor.

Kanada’nın Toronto kentinde bulunan Bionym şirketinin geliştirdiği teknoloji, parmak izi veya yüz tanıyan teknolojilere kıyasla daha zor bir biyometrik sisteme dayanıyor.
Kişinin kimliğini belirleyebilmek için, kullanıcılar Nymi üzerinde bulunan bir alıcıya yaklaşık iki dakika boyunca basıyor. Bu esnada, bileklik ECG sinyali kaydediyor. Sinyal kaydedildikten sonra, sadece kaydedilen sinyali, yani imzayı tanıyor.


EL HAREKETLERİNİ ALGILIYOR

Nymi bilekliğini diğer elektronik cihazlarla kullanmak son derece kolay. Kullanıcı bileklikteki tuşa basıyor ve bileklik birkaç saniye içinde kalp atışını yeniden tanımlıyor. Ardından, Bluetooth aracılığıyla bilkelikle uyumlu uygulamayı içeren cihazla temas kuruyor. Bileklik çıkarıldığında, bağlantı kurulan cihazlar otomatik olarak kilitleniyor.

Bileklik, el hareketlerine de tepki verebiliyor. Örneğin eliniğizi salladığınızda veya bileğinizi büktüğünüzde, otomobilinizin kapısını açabiliyorsunuz. Belli hareketlerle banka işlemlerine bile onay verebileceğiniz bileklik, vibrasyon özelliğiyle e-posta veya mesajları size bildirecek, LED ekranda bu mesajları görebileceksiniz.

Ön siparişleri bugün başlayan Nymi bilekliğin fiyatı da 79 dolardan başlıyor. Bileklik, iOS, Android, Windows ve Mac OS X işletim sistemleri kullanan cihazlarla uyumlu.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER