DOĞANŞEHİR VE ARGUVAN ’DA TOPLU MEZARLAR

İHD’nin toplu mezar iddiası kitaplaştırıldı

DOĞANŞEHİR  VE ARGUVAN ’DA TOPLU MEZARLAR

 HD tarafından, Türkiye'deki faili meçhul ve toplu mezarlarla ilgili yapılan çalışma da 25 kentte 348 toplu mezar bulunduğu iddiasına yer verildi. Raporda bu mezarlardan 3’ünün ise Malatya’da bulunduğu belirtiliyor.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi tarafından 6 yıl süren çalışma sonucunda, güncellenen Türkiye'deki "Zorla Kaybedilenler, Faili Meçhul Cinayet, Yargısız İnfazlar, Toplu Mezarlar" raporu kitaplaştırıldı.  Kitapta, Türkiye'de binlerce insanın evlerinden, yerlerinden, yurtlarından alınarak kaybedildiğini iddia edilirken faili meçhullerle ilgili en büyük sorunun zaman aşımı konusu olduğu dile getirildi.

Raporda Türkiye'de 25 kentte 348 toplu mezarın bulunduğunu belirtilirken bu mezarlarda ise 4 bin 201 kişinin olduğunun iddia ediliyor. Şimdiye kadar açılan 45 mezarda 281 kişiye ait kemiklerin çıkarıldığının kaydedildiği raporda ise Malatya’da da 3 toplu mezarın bulunduğu bilgisi var.

 DOĞANŞEHİR  VE ARGUVAN ’DA VAR”

Rapor hakkında konuşan Malatya İHD Başkanı Servet Akbudak ise, bu çalışmanın 30 yılı kapsayan bir çalışma olduğunu ve bu kapsamda Malatya’da da 3 toplu mezarın bulunduğunu ifade etti. 2 yıl önce kendilerine yapılan başvuru sonrası Arguvan ve Doğanşehir bölgelerinde 2 toplu mezarın bulunduğu bilgisini Savcılığa ilettiklerini ancak şu ana kadar bir cevap alamadıklarını belirten Budak, bunun için raporda adı geçen 3 toplu mezarla ilgili de kesin bir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 10:37

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER