NUHUN GEMİSİ

Bir arkadaşım var aynı sitede oturuyoruz kendisi Bornova Dağcılık Spor Klubünün üyesi .Her gittiği şehrin dağlarından ve tırmanışlarından bahsederdi .Ağrı Dağı’na ,tırmanışını anlattı hatta benimde bu sporla ilgilenmemi istedi sonra demiştim. Ağrı Dağı’nın ne kadar ulu, muhteşem ve karın her zaman bulunduğunu anlatmıştı Nuh’un Gemisi ,efsanesini ondan dinlemiştim çok enteresan gelmişti ve o zaman merak edip bakmıştım ansiklopedilere dinlemek ,okumak ayrı ama bir gün gideceğim bu şehre görmek farklı bir olay inşallah nasibimde varsa göreceğim bu şehri turla da olsa .

Nuh’un Gemisi’nin, efsanesini herkes bilir.Bende araştırdım Nuh’un Gemisi , Tevrat’ın Tekvin Bölümünde anlatındığına göre Tanrı’nın insan ve diğer canlı ırkının devam etmesi için büyük Tufandan önce Nuh’a ,yapmasını emrettiği gemidir.Gemi Nuh’un ,ailesi ve dünyada bulunan bütün canlıları korumak amacı ile yapılmıştır.

Efsaneye göre Tanrı, insanoğlunun riyakarlığına karşılık ceza vermek adına ,yeryüzünde ki tüm canlıyı yok edeceği söylenir.’’ Çünkü onları yarattığıma pişman oldum’’ ama Nuh Rab’ın gözünde lütuf buldu’’ Nuh, inançları kuvvetli biriydi Yaradan’ın ,ona bir şans vermesine sebep olur.Tanrı ,Nuh’a, gemi yapmasını ve yaşayan bütün canlılardan birer çift almasını emreder. Nuh’a Gofer Ağacından gemi yap içini ziftlemesini, kamara yapmasını geminin uzunluğu300m. Genişliği 50m. ,yüksekliği30 arşın arasında pencereleri yukarı doğru1 arşın,kapısı geminin yan tarafında,alt ,orta ve üst te güvertesi bulunuyordu.Nuh ,karısı,oğlu ve geliniyle birlikte sağ kalabilmek için yenebilecek ne varsa depoladılar.

Nuh,600 yaşındayken ,o yılın ikinci ayı 17 günü enginlerin bütün kaynakları fışkırdı ,göklerin kapısı açıldı.Yeryüzüne 40 gün ,40 gece hiç durmadan yağmur yağdı.Büyük tufandan sonra Geminin Ağrı Dağı’na oturduğu söylenir.

Kuran’ı Kerimde ise geminin Cudi Dağ’ında , bulunduğu söylenmektedir.Hud süresinde’’ Ey yeryüzü!Yut suyunu,Ey gök! Yut suyunu denildi.Su çekildi, iş bitirildi.Gemide Cudi Dağına oturduğu söylenir.

Cudi Dağı, Şırnak ile Cizre , il sınırları içersinde bulunur.Şırnak , ismi ‘’ Şehr-i Nuh’’, anlamında çok eski bir isimdir.Cudi Dağı ,eteğinde ki ismi ‘’ Seksenler’’ anlamına gelen Hosta köyünde bulunmaktadır.Hosta köyü Nuh ,zamanında kurulduğuna inanılır ve Nuh’un Gemisi’nin burada bulunduğuna inanılır. Seksen kişiler diyede anılır.

Nuh Suresi’nde şüphesiz, biz Nuh’u; Kavmini, onlara acı bir azap gelmeden uyarsın diye kendi kavmine Peygamber olarak gönderdik.O da Dediki’’ Ey kavmim, gerçek şu ki ben size ( gönderilmiş), apaçık bir uyarıcıyım’’ Allah’a kulluk edin,O’ndan korkun ve bana itaat edin ‘’ ki günahlarınızı bağışlasın ve sizi adı konulmuş ecele kadar ertelesin.’’

Efsaneye göre Tanrı ,tarafından bir kavmi , milleti yada tüm insanları cezalandırmak amacı ile gönderilmesine inanılan büyük felaket şöylede diyebiliriz ‘’ taşkın olarak anlatılır.Eskimiş olan her şeyin sonu gelir ancak dönülen yerse başlangıçtır yani Öz’üdür.

GERÇEKTEN ESKİMİŞ OLAN HERŞEYİN SONU GELİR , DÖNÜLEN BAŞLANGIÇSA ÖZÜDÜR HERŞEYİN.


YORUM EKLE