MİRAC KANDİLİ

Miraç Kandil’i , gecesi peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakk’ın ,yüksek huzuruna kabul ü anlamına gelen Miraç gecesidir.Hicri Recep Ayın’nın 27 gecesinin tanık olduğu bu ‘’ Büyük Buluşma’’ bizlere insanın ilahi rızaya ve desteğe ulaştığı akıl ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi, mana aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin öncelikle gönül ve ruh temizliğinden ahlaki erdemlere yükselişten her şeyin sahibi olan Yüce Allah’a, bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini hatırlatmaktadır.

İslam inancına göre HZ.Muhammed, Miraç gecesi Cenab-ı Hakk’ın, daveti üzerine Cebrail’in, rehberliğinde Mescid-i Haram’dan, Mescid-i Aksa’ya, ordanda semaya ,yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi.HZ. Muhammed, yolculuğunda ‘’Burak’’ adlı binekle seyhat etti.Beş vakit namaz ve Cuma namazı bu gece farz kılındı,Allah’a , şirk koşmuyanların cennete gireceği müjdesi de bu gece verildi.

Miraç gecesi hayırlarla dolu ve bereketin coştuğu gecedir.Miraç gecesini bu derece yükselme nedeni ,HZ. Peygamber(S.A.V.) Efendimizin, en büyük mucizelerinden biri olan İsra ve Miraç mucizesinin bu gece gerçekleşmiş olmasıdır.

İsra ve Miraç, insanlığın kurtuluşu için gönderilen Sevgili HZ. Peygamberimiz( S.A.V.)Efendimize ,Allah Teala’nın, sonsuz kudretinin eserini, temaşe etmesi için yaptırılan mukaddes ve manevi yolculuktur.Birçok hikmet ve ilahi sırları bünyesinde barındıran bu gece Cenab-ı Hakk’ın sonsuz güç ve kuvvetinin gösterilmesi için HZ. Peygamber(S.A.V.) Efendimize Allah Teala tarafından yaptırılan zaman ve mekana anlam kazandıran İsra ve Miraç HZ. Peygamber(S.A.V.) Efendimiz Allah Teala inayet ve desteğine mazhar olarak moral kazanma anlamını taşırken o günkü Müslümanların HZ. Peygamberimiz(S.A.V.)Efendimize bağlılığını ve Allah Teala’ya inancını pekiştiren imtihan olmuştur.

Mekke’de zulümlerden dolayı hayli daralmış; eşini kaybetmiş, amcasını yitirmiş olan HZ. Peygamber’e yüce Allah ( CC) tarafından verilmiş tesellidir. Çünkü hiçbir Peygamber Miracı bu şekilde yaşamamıştır.Hiçbir insana , hiçbir faniye böyle bir Miraç, nasip olmamıştır, sadece HZ. Peygamber’e nasip olmuştur.Miraç sadece bir hayal dünyasından, bir mana ikliminden ibaret bir yürüyüş değil, aynı zamanda fiziki bir yürüyüştür. Fiziki bir kaldırılış, beden ve ruhla beraber göğe yükseliştir. Beden ve ruhla beraber bu en büyük mucizelerden biridir.

Miraç olayının gerçekleştiği gece Müslümanlarca Kadir Gecesinden sonra en kutsal gece sayılmış ve bu geceyi ibadetle geçiririz.

TÜM MÜSLÜMAN ALEMİNİN MİRAÇ KANDİLİ KUTLU OLSUN.

MİRAÇ KANDİLİ

Melekler tek tek dizildi

Peygamber dilinden sözler süzüldü

Allah Allah diye gönüller çağladı

Şeytan birlikteliğimize ağladı

Müslümanlar el bağladı

Ezan sesiyle camiler nurlandı

Miraç Kandili Mübareklendi

Cennet Müslümanlara müjdelendi

Kandiliniz mübarek olsun

Selam bizlere yollandı

Nimetler bugün bollandı

Resulumuz , Rabbimize yollandı

İlahi kalpler sevdalandı

Miraç Kandiliniz mübarek ola

Dualar dillerde çoğaldı

Güzel dilekler herkese yollandı

Bize yol gösteren Kuran-dı

Miraç Kandilimiz mübarek ola

Yüreğim sizleri çok özledi

Gözlerim yolunuzu daima gözledi

Allah büyük hep bizimleydi

Miraç Kandiliniz hayırlara vesile ola

Gök yüzünde parlar yıldızlar

Resulun , yüreği aşkla sızlar

Rabbim bizleri inşallah bağışlar

Miraç Kandiliniz mübarek ola.

NİZAMETTİN ERGÜL ( şiirin yazarı)


YORUM EKLE