Kernek Meydanı yeni görünümüne kavuştu

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve beraberindeki heyet Kernek Meydanı’nda incelemelerde bulundu. Hayata geçirilmeye başlandığı günden bu yana birtakım eleştirilere neden olan Kernek Projesi’nde sona geldiklerini kaydeden Başkan Çakır, bayramdan sonra projenin tamamlanacağını ifade etti.

Kernek Meydanı yeni görünümüne kavuştu

YEŞİL ALAN KORUNDU

Kernek Meydanı’nın Malatya’nın sembolü olduğunu ifade eden Başkan Çakır, güzel bir projenin hayata geçirildiğini belirtti. Başkan Çakır, “Kernek Meydanı Malatya’mız için ayrı bir anlam ifade ediyor. Kernek, Malatya’mızın sembolü konumunda. Ama yıllarca burası atıl bir vaziyetteydi ve kullanım alanı çok azdı. Meydanda işletmeler çok fazlaydı. İşletmeleri kaldırarak, su objesini ön plana çıkardık. Bizim yapmak istediğimiz de buydu. Görsel bir şelale fikriyle bu projeye başlandı” dedi.

Vatandaşlar tarafından ‘Kernek Meydanı beton yığını oldu, yeşillik kalmadı’ eleştirilerinin aksine meydanda yeşilin korunduğunu ve arttığını belirten Çakır, Kernek Meydanı’nın artık tam manasıyla bir meydan görünümüne kavuştuğunu kaydetti.

MEYDANDA SU HİÇ EKSİLMEYECEK

Meydanda önemli alt yapı çalışmalarının yapıldığını dile getiren Ahmet Çakır, devir daim sistemi sayesinde suyun hiçbir zaman eksilmeyeceğini belirterek, “Buradan Derme kanalı geçiyordu. Kanal alt kodlara alındı. Suyun buradan hiç eksilmeyeceği bir şekilde bir devir daim sistemi yapıldı. Dolayısıyla ana kanalın da alt koddan, yüzeyden ilişkisi olmadan buradan tahliyesini de tamamlamış olduk” diye konuştu.

PROJEDE SONA GELİNDİ

Projede sona geldiklerini dile getiren Başkan Çakır, 15 günlük bir çalışmanın kaldığı bilgisini verdi. Çalışmaların bayramdan sonra hızlı bir şekilde devam edeceğini belirten Başkan Ahmet Çakır, “Burada enerji üreten bir santral vardı. Bunun yer altına alınmasıyla ilgili uzun süren çalışmalar yapıldı. Meydan çalışmalarımız yüzde 90 oranında tamamlandı. Sadece Park Bahçeler Müdürlüğümüzün peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları kaldı. Bayramdan sonra arkadaşlarımız hızlı bir şekilde işleri tamamlayacak. Bütün ekip arkadaşlarıma ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Başkan Çakır’ı gören ve sıkıntılarını anlatan yaşlı bir amca Kentsel Dönüşüm projesine değinerek, “Şu yukarıdaki evleri ya yakın ya da yapın. Buradan geçemiyoruz, her yer yıkık dökük durumda” diyerek çare istedi. Bölgenin Kentsel Dönüşüm içinde olduğunu söyleyen Çakır, yakın zamanda bölgenin daha güzel olacağını anlattı.

TRAMBÜSLER HAZIR

Trambüsle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Ahmet Çakır, bayramdan sonra araçların geleceğini ifade etti. Bayram trafiğinden dolayı araçların getirilmediğini kaydeden Çakır, “Araçlarımız şu an hazır. 3-4 aracımızı bayramdan önce getirecektik. Ancak bayram trafiğinden dolayı getiremedik. Çünkü bu araçların uzun ve geniş araçlarla getirilmesi gerekiyor. Bayram trafiği bittikten sonra, karayollarından izin alarak nakliyeleri yapılacak” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 11:48

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER