Üretici Bu Yıl da Perişan! Hasar Yüze 80

Kayısıyı bu yıl da don vurdu. Geçtiğimiz yıl yüzde 95’inin don nedeniyle zarar gördüğü kayısı da bu yılda bazı bölgelerde don olayının etkili olduğu öğrenildi.

Üretici Bu Yıl da Perişan! Hasar Yüze 80

 Malatya’da 50 bin ailenin geçim kaynağı olan kayısı da bu yıl da don olayı yaşandı. Önceki gün sabaha karşı hava sıcaklığının eksinin altına düşmesi ile bazı bölgelerde çiçeklenen kayısıların zarar gördüğü belirtildi. Malatya Organik Meyve Üreticiler Birlik Başkanı İlhan Tursun, geçtiğimiz Cumartesi gecesi soğuk hava nedeniyle bazı bölgelerde zirai don hadisesinin yaşandığını belirterek özellikle Özal köyü, hava alanı civarı, Dilek ve Doğanşehir’de kayısıların yaklaşık yüzde 80’inin yandığını açıkladı.

Üyeleri ile yaptıkları görüşmelerde don nedeniyle kayısıda büyük hasarın meydana geldiğini ifade eden Tursun, “Şu an için bahsettiğim bölgelerde büyük hasar söz konusu” dedi.

Tursun, birlik olarak üreticilerin yanında olacaklarını belirterek çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Öte yandan kayısıda don olayının yaşandığı bölgelerden biri olan Battalgazi ilçesine bağlı Boran Mahallesinde üreticiler ürünlerinin zarar gördüğünü söylediler. Malatya’da her yıl don hadisesinin yaşandığını ifade eden üreticiler “Kayısı çiçekleri dondan yanınca bu yıl da rekoltenin düşük olacağını tahmin ediyoruz. Geçen sene de Malatya geneli kayısılar yanınca kayısı yetiştiricisi olarak çok zor durumda kaldık” diye konuştular.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 11:57

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER