Elmanın kilogramı bahçede 1 lira ile 1 lira 25 kuruş

Türkiye'deki elma üretiminin Büyük Bir bölümünü karşılayan Doğanşehir Bu yıl rekolte ve verimin Düşük olması çiftçinin yüzünü güldürmedi.

Elmanın kilogramı bahçede 1 lira ile 1 lira 25 kuruş

Geçen yıl kilogramı 80 kuruşa satılan elma bu yıl bahçede ve ağaç dalında 1 lira ila 1 lira 25 kuruş arasında satılıyor. Rekolte ve verimin düşük olması, satış fiyatlarının geçen seneye göre daha iyi olması elma üreticisini memnun etmiyor, Çükü elma yok...
Doğanşehir Elma Üreticileri Birliği Başkanı İmam Tuncer yaptığı açıklamada, 2014'ün elma üretimi açısından çok güzel bir yıl Olmadığını belirterek. Türkiye'de üretilen elmanın büyük bir miktarının Doğanşehir de yetiştiğini söyleyen Tuncer, 3 erken uyarı istasyonundan aldıkları verileri çiftçilerle anında paylaştıklarını ifade ederek, "Bu yıl don, don gibi çok büyük tabii felaketle karşılaştık.. Kara lekeden ve iç kurdundan herhangi bir zarara uğramamış mahsullümüz var. Çok bereketli, verimli bir yıl olmadı" dedi.
Tuncer, yaptıkları teknik gezilerde ve üretici görüşmelerinde geçen yılın çok üzerinde bir fiyat oluştuğunu gördüklerini kaydetti.
- Elmanın kilogramı bahçede 1 lira ile 1 lira 25 kuruş
Doğanşehir Elma Üreticileri Birliği Başkanı İmam Tuncer,” Bölgelerindeki elmanın kokusu, tadı ve aroması sebebiyle tüccarlar tarafından tercih edildiğini vurguladı. Bu yıl elmanın rekoltesinin çok düşük olması nedeniyle elma üreticisi çiftçiyi kata kara düşündürüyor”. dedi

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 14:16

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER