HIDRELLEZİN BEREKETİ

Türkler ,tarafından kışın bitimi yazın başlangıcı olarak kutlanan bayramdır.Bolluk ve bereketin dağıtıldığı gün olarakta adlandırabiliriz.Hızır Aleyhisselam ile İlyas Aleyhisselamın yeryüzünde buluştuğu gündür.

İnanışa göre Hızır Aleyhisselam, darda kalanların yardımına koşarak sıkıntılarını giderir, uğradığı her yere bolluk ve bereket bırakır, dertlilere deva ,hastalara şifa dağıtır, tabiatın canlanması,hayvanların üremesi, insanların kuvvetlendiği ve uğur ve kısmetlerin açıldığı, mucizelerin ve kerametin dağıtıldığı gündür.Son zamanlarda bu geleneklerimiz unutulmaya yüz tuttu .Unutulmaması adına bunu her yıl çocuklarımızla birlikte kutlamalıyız ki çocuklarımızda bu geleneği devam ettirsin.

Hıdrellez Ülkemizde etkin bir şekilde kutlanan Bayramlardan biridir.Hıdrellez için gün evvelden hazırlıklar yapılır,evler temizlenir,çünkü temiz olmıyan evlere Hızır Aleyhisselam uğramazmış.O gün en yeni şeyler giyilir .Hıdrellez günü dualar edilir, adaklar yapılır ve oruç tutulur.

Hıdrellez gününü karşılamak için gün evvelden tüm hazırlıklar yapılır ve konu komşu toplanarak dere kenarlarına , ağaçlık yerlere , yeşillik alanlara gidilir . orda evde hazırladıklarını paylaşarak yerler .İnanışa göre taze otlar ve kır çiçekleri toplanır ve onu kaynatarak şifa niyetine suyu içilir.

Hıdrellez gecesi ise Hızır Aleyhisselam’ın , uğrucağı için bütün kapların ağzı açık bırakılır bereket ve bolluk olsun diye.Dilek için gül ağacın dalına ip bağlanır ,yine gül ağacın dibine ev ,araba , iş isteyenler küçük şekiller yapılır.Yeşil soğan yapraklarına biri beyaz ,diğeri kırmızı ip bağlanır sabah erkenden hangi yaprak büyümüşe beyaz büyümüşse dileğinin gerçekleşecene ,kırmızı büyümüşse sıkıntılı geçeceğine inanılır.

Akşamınada komşular toplanır ateş yakılır ve bu ateşin üzerinden üç kez dilek diliyerek atlanır.O gece çeşitli eğlenceler düzenlenir insanlar o günü mutlu geçirmek için her şey yaparlar o senenin iyi geçmesi için.

Hıdrellez çok eskilerden beri en çok kutlanan bayramlarımızdan biridir.Baharın gelişi, doğanın canlanması,insanlar tarafından kutlanması sadece Ülkemize ait gelenektir, ve bayram havasında kutlanır.

BOLLUK VE BEREKETİN DAĞITILDIĞI HIDRELLEZ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.


YORUM EKLE