Doğanşehirli Çiftçiye Destek Ziyareti (Videolu Haber)

Chp Malatya İl başkanı Enver Kiraz , millet vekili adayı Mahmut Akbıyık   ve Chp liler borçlarından dolayı Ziraat Bankası önünde kendini yakmaya çalışan Doğanşehirli çiftçi Metin Çelik'e destek ve geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.

Doğanşehirli Çiftçiye  Destek Ziyareti (Videolu Haber)

Chp Malatya İl başkanı Enver Kiraz , millet vekili adayı Mahmut Akbıyık  ve Chp liler  borçlarından dolayı Ziraat Bankası önünde kendini yakmaya çalışan Doğanşehirli  çiftçi Metin Çelik'e destek ve  geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.
Ziyarete Konuşan Enver Kiraz;
 “Son 15 yılda çiftçi borçları 89 kat arttı”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Enver Kiraz, Türkiye’de çiftçi borçlarının son 15 yılda 89 kat arttığını ve borçların 1 milyar TL’den 89 milyar TL’ye yükseldiğini belirterek “Dolar gün içerisinde 4.90 ı geçti. Euro 5.68 i gördü. Çeyrek altın 330 lira. Mazot 6 liraya yaklaştı. Son 15 yılda çiftçi borçları tam 89 kat artarak, 1 milyar TL’den 89 milyar TL’ye yükseldi. Kredi kartı borçları katlanarak artıyor. Çiftçiler traktör almış, ilaç makinesi almış borçlanmış. Bankalara borçlular. Tütün üreticisi perişan olmuş” dedi.
CHP İl Başkanı Kiraz, beraberinde Milletvekili Adayı Mahmut Akbıyık ve parti yöneticileri ile birlikte önceki gün Doğanşehir Ziraat Bankası önünde kendisini ve tütünlerini ateşe vermek isteyen üretici Metin Şimşek’i ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.


“Zor duruma düştüm”
Doğanşehirli Çiftçi Metin Şimşek, “Zor duruma düştüm. Ben bunu yapmak zorunda kaldım” dedi.

Ziyarette konuşan CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise çıkarılan tütün yasasının üreticiyi perişan ettiğini savundu. Kiraz “O dönem bu yasa çıkarsa üreticilerin borç batağına saplanacağını, icra daireleriyle tanışacağını söylemiştik. Maalesef söylediklerimiz çıkmaya başladı. Yasa yürürlüğe girdikten sonra 250 kilo tütünle yakalanan kişiye 215 bin lira ceza kesilmeye başlandı. Dolayısıyla bu işin ticaretini yapan kişiler gelip bu bölgeden tütün alamıyor. Alıp başka bölgelere götürmek istediklerinde yolda yakalanma korkusuyla kimse tütün alamıyor. Borç her geçen gün artıyor. Doğanşehir’in her mahallesinde bıçak kemiğe dayandı. Herkes mağduriyet yaşıyor. Çiftçi her geçen gün kan kaybediyor. Evine ekmek götüremiyor” diye konuştu.


“AKP’linin de CHP’linin de ürünü para etmiyor”
Türkiye ekonomisinin bir bütün olarak çöktüğünü söyleyen Kiraz, ziyarette şunları dile getirdi:
“Türkiye ekonomisi bütün olarak çökmüş durumda. Dolar gün içerisinde 4.90 ı geçti. Euro 5.68 i gördü. Çeyrek altın 330 lira. Mazot 6 liraya yaklaştı. Son 15 yılda çiftçi borçları tam 89 kat artarak, 1 milyar TL’den 89 milyar TL’ye yükseldi. Kredi kartı borçları katlanarak artıyor. Çiftçiler traktör almış, ilaç makinesi almış borçlanmış. Bankalara borçlular. Tütün üreticisi perişan olmuş. İntihar girişimleri her gün artıyor. Çiftçi de, memur da, işsiz de travma yaşıyor. 24 Hazirandan itibaren ülkeyi bu bataktan kurtaracak, daha iyi yönetecek bir anlayışı iktidara getirmek zorundayız. Bu tablodan hepimizin utanç duyması gerekiyor. AKP’linin de CHP’linin de ürünü para etmiyor. Buradan yetkililere bir kez daha sesleniyorum. Bu tütün yerli tütün. Kaçak tütün değil. Metin abi, Sultan teyze tarafından üretiliyor. Bu ürünü yasaklamak en büyük kötülüktür. Çiftçi yerli ve milli ürettiği tütününü rahatça üretmeli, rahatça satmalıdır.”


“Davamız ekmek davası”
Ziyarette sorunlarını dile getiren bazı üreticiler de şunları söyledi:
“8 Ay önce bu tütünü satması gerekiyordu. Ama satamadığı için bankaya borçları katlandı. Bıçak kemiğe dayanmadı, geçti. Yeni mahsuller ekiliyor. 11 tane kredi kartım var. Kilosunu 20 TL ye mal ettiğimiz ürüne 15 tl vermek istiyoruz. Sudan çıkmış balığa döndük. Metin beye müdahale ettik ama Metin Bey gibi onlarca çiftçi var. Davamız ekmek parası.”

Çiftçi Hüseyin Kaya;
"Borçluyuz tütünü bir kenara birakalım Busene boyunca tek yıllık ürünlerin  ekimi yasak olduğunu anons ettileri. Tütün ekmeyeceğiz başka bir alternatife ise izin  vermiyorlar.Sebzemize kadar yasaklandı.Yasak yasak nereye kadar ,insan oğlunu bir sınır var  geçtikten sonra nereye kadar"
Çiftçi Metin Çelik;
"Benim bütün çiftçilere tek isteğim bütün  çiftçileirn derdien derman  olasınız.Buradan bende  10 ton tütün varsa, içerinde 1 ton tütünü olan insanlar çoçuğunu bunun ile okutuyorlar,Delerim herkesin sorunu yardımcı olursunuz. Ama bunu kimse siyasete meze etmesin ,beni meze etmesin,Hiçbir parti beni meze etmesin ,ama bütün siyasi partiler de gelip görsün."Dedi
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 08:26

Eren Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER