Doğanşehir Çömlekobası Mahallesin De Selahattin Demirtaş'a Destek Şöleni Düzelendi

10 ağustos da yapılacak cumhur başkanlığı seçimleri öncesinde Doğanşehir çömlekobası mahallesinde hdp, cumhur başkanı adayı Selahattin Demirtaş için şenlik düzenlendi. Şenliğe başta çömlekoba,şatıroba,güroba,çığlık ve polatdere mahale sakinleri katıldı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı şenlikte;

Doğanşehir Çömlekobası Mahallesin De Selahattin Demirtaş'a Destek Şöleni Düzelendi

Açılış konuşmasının ardından coşkulu bir şekilde ozan Cezmi eşliğinde coşkulu halayla,zılgıtlı bir açılış yapıldı. Konuşmacılardan ilk olarak sahneye Hdp Malatya büyüksehir adayı Hasan şahin çıktı, Hasan Şahin konuşmasında; Balyan aşireti ve oba köylerinden katılımcıları selamladı, balyan aşiretinin büyük köklü bir aşiret olduğunu ancak dağınık halde olduğuna değinen şahin,aşiretimizin kürt alevi ve demokrasi yanlısı bir aşiret olduğunu ancak asimilasyon  ve devlet politikaları yüzünden birlik olamadıklarını dile getirdi. Şenliği düzenleyen ve katılan herkese teşekkürlerini sundu.  Zeynel Abidin Vakfı başkanı Dede Erdoğan Ünverdi  konuşmasında;  Değerli dostlar , misafirler ve değerli canlar hoş geldiniz. Aleviler Perşembe gecelerine Cuma derlerdi ve cem yaparlardı. Bu toplantımız da Cem’e benziyor diyen Ünverdi, aleviler barış sürecini destekledi, çünkü ezilenler Kürtler aleviler haklarını alabileceği bir şansları oldu,yüzyıllardır haklarına kavuşamayan ezilenler bu birliktelik sayesinde haklarını alma şansı elde etti. Hünkarımız  Hacı Bektaşı Veli’nin Dediği Gibi: “ Bir olalım iri olalım diri olalım” sözünde olduğu gibi bizlerinde artık birlik içinde ve diri halde olmamız gerekiyor.  Çünkü  yalnız ve tek başımıza bir güç olamayacağız ve hiçbir hakkımızı alamayacağımızı dile getirdi.

                Hdp Genel merkez adına söz alan Av. Doğan Erbaş, katılımcıları selamlayarak konuşmasına başladı.  Doğan Erbaş;IŞID şuan kürt halkının farklı bir inanca sahip olan Ezidi halkına, başta çocuk ve kadın demeden katliam gerçekleştirdi. Yaklaşık 500 Ezidi yaşamını yetirdi, ve bu sayı giderek artmaktadır. Bu vahşete karşı duran ve ışıd çeteleri ile savaşan tek kürt halkı ve gençlerini buradan selamlıyoruz. Konuşması sık sık “Biji Berxwedana Rojava, Biji Berxwedana Ypg” sloganları ile kesildi. “Bizim için Akp’ye hizmet ediyor diyenler. Biz seçimlerden önce basına ve kamuoyuna da yansıdığı gibi, Chp  ile eğer ki İzmir milletvekili olan Rıza Türmen aday olursa destekleyeceğinizi ve kesinlikle aday çıkartmayacağımızı dile getirmiştik. Şuan ki aday İhsanoğlu , Mhp ,Bbp ve Cemaatin öne sürdüğü ve Chp nin kabul ettiği bir adaydır. Biz dünümüzü unutmadık.Bu zihniyetin bize Maraşta,Sivasta yaptıklarını biliyor ve unutmadık. Erdoğan ‘ın politikalarını biliyoruz, en son katıldığı tv programında ermeni halkını aşağılayıcı bir şekilde “Bana Ermeni dediler” diyerek Ermeni halkını küçümser bir yaklaşım sergiledi. Kılıçdaroğlun ’a Alevi,  Demirtaş ’a Zaza, İhsanoğlun’a Mısırlı diyerek ötekileştirmeye çalıştı. Kast ediği şey ben ” Türk suniyim oyunuzu bana verin” dedi.

Sonrasında Haşim Ve Gülistan Tokdemir ’in Türküleri İle Şölen Sona Erdi

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2014, 12:35

Eren Aslan

YORUM EKLE
YORUMLAR
derya
derya - 9 yıl Önce

insanligi kardesligi temsil eden tek aday

SIRADAKİ HABER