Çığlık Köyünde Cemevi Temeli Atıldı

Çığlık Köyünde Cemevi Temeli Atıldı

Çığlık Köyünde Cemevi Temeli Atıldı

Çığlık Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği  ve köy halkının katkıları ile ‟Çığlık Köyü Cemevi  Temel Atma Töreni‟ yapıldı. Törene Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR, Doğanşehir Kaymakam Vekili ve Akçadağ Kaymakamı Sayın Serdar DEMİRHAN, Doğanşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap KÜÇÜK, CHP Malatya İl Başkanı Sayın Enver KİRAZ, CEM Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Sayın Eşref DOĞAN Dede,Chp Doğanşehir İlçe Başkanı Kenan ERDEM, Doğanşehir Sulama Birliği Başkanın Sayın Abuzer TOPRAK,  sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Çığlık Köyünün sakinleri katıldı. Törende ki ilk konuşmayı CEM Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref DOĞAN Dede yaptı. Doğan; "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının henüz hayata geçirilmemiş olmasının ve cemevlerine yasal statü verilmemesinin hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmadığını" ifade ederek, "Umarım AİHM kararları bir an önce uygulanır da Türkiye cemevlerine karşı olan bu tavrından ve bu  ayıbından bir an önce kurtulur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen belediyelerimizin olumlu tutumlarını görmezden gelemeyiz. Gerek Malatya Büyükşehir Belediyesi ve gerekse de Doğanşehir Belediyesi cemevi yapımı için hem arsa tahsislerini gerçekleştirdiler hem de inşaat süreçlerine katkıda bulunacaklarının sözünü verdiler, bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR'a ve Doğanşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap KÜÇÜK'e bir kez daha teşekkür ediyorum. Cemevimizin hayırlı-uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hazreti Hakk, birliğimizi ve dirliğimizi daim etsin" diyerek sözlerini tamamladı.  Daha sonra söz alan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR'da; "Çığlık Köyü Cemevinin yapımı için bir araya geldik. Çığlık Köyümüzün içme suyu sorununu tamamıyla çözdük, alt yapısını ise % 80 tamamlamış durumdayız, ancak yatırımımız devam etmektedir ve yaklaşık 900 bin liralık bir meblağı ihale bedeli olarak verdik. Umarım cemevimiz de bir an önce tamamlanır ve sizlere hizmet verir. Cemevimizin hayırlı olmasını ve birliğimizi pekiştirmesini Cenab-ı Mevla'dan niyâz ediyorum." şeklinde konuştu. Doğanşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap KÜÇÜK'de konuşmasında birlik ve  beraberlik mesajı vererek, "Belediyenin bütün imkânlarının cemevi için kullanılmasında sizlere  söz veriyorum" ifadelerini kullandı. Hüseyin TOKDEMİR hocanın okuduğu gülbanklar eşliğinde kurbanın kesilmesinin ve temele ilk betonun dökülmesinin ardından tören tamamlanmış oldu. 


Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 12:50

Eren Aslan

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet aydıner
mehmet aydıner - 6 yıl Önce

Cemevlerine karşı olan zihniyetin temsilcileri ile dolu bir protokolle açılışı yapılan cemevinin gelecekte nasıl bir hizmet göreceği şimdiden rengini vermiş durumda...dün cami cemevi projesi politikasının tezahürü çığlık köyüne hayırlı olsun.

Ahmet yilmaz
Ahmet yilmaz - 6 yıl Önce

Koskoca ilçede cem evi yapılacak yer bulunamadı da koyemi yapılıyor. Birde Bu yaptıklarını hizmet olarak gösteriyorlar özellikle alevi önderleri cem evi için ilçe merkezde arazisi varken kime peşkeş cekildi

SIRADAKİ HABER