19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Gençlik ve Spor Bayramı ilk kez 24 Mayıs 1935 ‘te ‘’ Atatürk Günü’’ adı altında kutlanmaya başlamıştır.Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe stad’ında 19 Mayıs,Galatasaray’lı ve Fenerbahçe’li sporcuların katılımıyla kutlanmaya başlamıştır.

Atatürk’ün , onayıyla yasallaştırılan 20 Haziran 1938 ,tarihli kanunla ‘’Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan adı 12 Eylül ,darbesinden sonra ‘’ Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ‘’ adını almıştır.

Günümüzde gençlerin sadece tatil günü olarak düşünülen Dünyada gençliğe armağan edilen tek bayramdır ve Milletimizin en değerli günlerinden biridir.’’ Gençler, cesaretinizi güçlendirin ve sürdürecek olan sizlersiniz.Siz almakta olduğunuz terbiye ve kültür insanlık değerlerini ,vatan sevgisinin en değerli bireyi olucaksınız.Ey yükselen nesil, gelecek sizsiniz Cumhuriyeti biz kurduk onu ,yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz ‘’ der Mustafa Kemal Atatürk.

19 Mayıs günü Türkiye’nin ,dört bir yanında spor gösterileriyle ve törenlerle kutlanır ve her yıl üzerinde’’ Gençlikten ,Atatürk , sevgisi ile Cumhurbaşkanına,’’ Sevgi Bayramı’’ olarak adlandırılan dev Bayrak, Kurtuluş yolundaki Tütün İskelesinden karaya çıkartılarak Samsun Vali’sine verilir.Daha sonra Cumhur başkanına sunulmak üzere genç sporcularımıza teslim edilir Samsun’dan yola çıkarılan Amasya,Tokat, Sivas, Erzindan,Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale’den sonra 19 Mayıs Günü Cumhurbaşkanına , verilir.

19 Mayıs 1919 ,Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’ geldiği gündür. Türkiye’nin her yerinde kutlanır.19 Mayıs 1919 Kurtuluş Savaş’ımızın başladığı gündür.Atatürk’’ sağlam kafa , sağlam vücutta bulunur ‘’ sözü ile başarılı ve sağlıklı olabilmek için spor yapmalarını vurgulamıştır. Spor bedeni geliştirir.İyi bir sporcu becerikli ve başarili insandır.Spor kötü alışkanlıktan kurtarır. Önceki yıllarda 19 Mayıs ,kutlamalırı dolu dolu geçerdi .Okullar da ,günler öncesinde hazırlıklar yapılır ve heyecanla 19 Mayıs’ın ,gelmesi beklenir di. bugünse o eski çoşkunun yerine sadece kutlama yapılıyor.Ben özlüyorum o 19 Mayıs , kutlamalarını .Nerede o çoşku ,nerde de o heyecan .!!!

Atatürk, Türk, gençliğine güvenirdi ve Türkiye’nin ,geleceği onların eline bırakacağız derdi.Atatürk’’ Ey Türk ,gençliği birinci vazifen; Türk Bağımsızlığını,Türk Cumhuriyet’ini sonsuza değin korumak ve müdafa etmektir.Varlığının ve geleceğin temeli budur.Bu temel senin en kıymetli güven kaynağındır’’der.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı , gençliğe armağan edilmiş .Türk Ulusu ,olarak daha önceden kutladığımız gibi kutlamaya devam edelim.

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE . BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.


YORUM EKLE